Licensed to Shropshire Co. ASA Champ Meet
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 03/07/2011 06:00 PM
            Shropshire County BAGCAT Sprints & Relays - 03/07/2011             
                        County Age Groups Sprints 2011                         
                                    Results                                    
 
Event 9  Girls Open 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    1:53.75  
  2 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    1:56.52  
  3 Shrewsbury  'A'                                        NT    1:57.69  
  4 Wrekin College Swimming Club  'B'                      NT    2:01.64  
  5 Oakengates (Telford) Asc  'A'                     2:02.75    2:14.71  
     1) Hannah Dodwell 17               2) Kathryn Boyd 15                
     3) Daisy Wedden 15                 4) Alice Thompson 14              
 
Event 10  Boys Open 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    1:46.21  
  2 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    1:46.96  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    1:49.38  
  4 Shrewsbury  'A'                                        NT    1:49.95  
  5 Oswestry Otters  'A'                                   NT    1:50.72  
 
Event 11  Girls 10 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:26.61  
  2 Northgate  'A'                                         NT    2:38.70  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:42.02  
  4 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:42.84  
  5 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    2:47.72  
  6 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:54.66  
  7 Market Drayton Swimming Club  'B'                      NT    2:55.35  
 
Event 12  Boys 10 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oswestry Otters  'A'                                   NT    2:43.85  
  2 Northgate  'A'                                         NT    2:54.67  
  3 Northgate  'B'                                         NT    3:03.09  
 -- Wellington Swimming Club  'A'                          NT         DQ  
      10.11 Swimmer #4 feet lost touch with starting place before preceding team-mate touches
 -- Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT         DQ  
      10.11 Swimmer #3 feet lost touch with starting place before preceding team-mate touches
 
Event 13  Girls 12 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:07.23  
  2 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:10.62  
  3 Oswestry Otters  'A'                                   NT    2:20.75  
  4 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    2:21.48  
  5 Northgate  'A'                                         NT    2:21.72  
  6 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:26.89  
  7 Oakengates (Telford) Asc  'A'                     2:22.09    2:28.80  
     1) Morgan Jones 12                 2) Georgia Bennett 11             
     3) Harriet Thompson 11             4) Aimee Tromans 11               
  8 Shrewsbury  'B'                                        NT    2:28.89  
  9 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:32.19  
 10 Northgate  'B'                                         NT    2:39.75  
 
Event 14  Boys 12 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:10.82  
  2 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:14.55  
  3 Oakengates (Telford) Asc  'A'                     2:17.88    2:18.56  
     1) Jake Dodwell 11                 2) Matthew Hatton 12              
     3) Joel Roura 12                   4) James Bramhill 12              
  4 Oswestry Otters  'A'                                   NT    2:20.17  
  5 Northgate  'A'                                         NT    2:25.78  
  6 Shrewsbury  'B'                                        NT    2:26.26  
  7 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:30.84  
  8 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:33.92  
  9 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    2:33.98  
 
Event 15  Boys 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oswestry Otters  'A'                                   NT    1:52.15  
  2 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:00.34  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:02.05  
  4 Northgate  'A'                                         NT    2:04.33  
  5 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:10.09  
  6 Oakengates (Telford) Asc  'A'                     2:05.74    2:10.31  
     1) James Bramhill 12               2) Matthew Hatton 12              
     3) Oliver Preece 13                4) Haydn Finn 13                  
  7 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    2:11.72  
  8 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:11.87  
  9 Oswestry Otters  'B'                                   NT    2:14.44  
 
Event 16  Girls 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    1:59.00  
  2 Northgate  'A'                                         NT    2:02.30  
  3 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:03.82  
  4 Wrekin College Swimming Club  'B'                      NT    2:08.30  
  5 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:13.05  
  6 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:16.45  
  7 Northgate  'B'                                         NT    2:20.51  
  8 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    2:32.69  
 -- Shrewsbury  'B'                                        NT         DQ  
      10.11 Swimmer #2 feet lost touch with starting place before preceding team-mate touches
 
Event 17  Boys 16 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oswestry Otters  'A'                                   NT    1:43.39  
  2 Shrewsbury  'A'                                        NT    1:48.03  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    1:50.04  
  4 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:00.58  
  5 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:05.91  
 
Event 18  Girls 16 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    1:57.82  
  2 Oswestry Otters  'A'                                   NT    1:58.75  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:07.52  
  4 Wrekin College Swimming Club  'B'                      NT    2:08.15  
  5 Oakengates (Telford) Asc  'A'                          NT    2:15.74  
     1) Kathryn Boyd 15                 2) Daisy Wedden 15                
     3) Alice Thompson 14               4) Georgia Driver 13              
 
Event 19  Boys Open 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    2:01.54  
  2 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:03.77  
  3 Oswestry Otters  'A'                                   NT    2:04.30  
  4 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:05.97  
  5 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:06.28  
 
Event 20  Girls Open 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:08.44  
  2 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:08.85  
  3 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:13.55  
  4 Wrekin College Swimming Club  'B'                      NT    2:18.38  
  5 Oakengates (Telford) Asc  'A'                     2:17.18    2:28.88  
     1) Hannah Dodwell 17               2) Daisy Wedden 15                
     3) Alice Thompson 14               4) Kathryn Boyd 15                
 
Event 21  Boys 10 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oswestry Otters  'A'                                   NT    3:03.53  
  2 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    3:20.34  
  3 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    3:49.78  
 -- Northgate  'A'                                         NT         DQ  
      10.1 Stroke Infraction swimmer #3: 8.3 Alternating movement of legs or feet - fl
 -- Northgate  'B'                                         NT         DQ  
      10.1 Stroke Infraction swimmer #2: 8.2 Arms not brought forward over the water -
 
Event 22  Girls 10 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:57.03  
  2 Northgate  'A'                                         NT    2:59.24  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    3:11.28  
     1) Maddie Nicholson 9              2) Georgina Grace 9               
     3) Charlotte Smith 9               4) Olivia Hamer 9                 
  4 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    3:11.64  
  5 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    3:18.11  
  6 Shrewsbury  'A'                                        NT    3:24.93  
 -- Market Drayton Swimming Club  'B'                      NT         DQ  
      10.1 Stroke Infraction swimmer #3: 8.2 Arms not brought forward over the water -
 
Event 23  Boys 12 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:30.82  
  2 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:34.07  
  3 Oakengates (Telford) Asc  'A'                     2:41.54    2:40.45  
     1) James Bramhill 12               2) Jake Dodwell 11                
     3) Matthew Hatton 12               4) Joel Roura 12                  
  4 Oswestry Otters  'A'                                   NT    2:42.01  
  5 Northgate  'A'                                         NT    2:42.48  
  6 Shrewsbury  'B'                                        NT    2:49.15  
  7 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:57.23  
 -- Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT         DQ  
      10.1 Stroke Infraction swimmer #1: 6.2 Left position on the back (other than to
 -- Whitchurch Wasps  'A'                                  NT         DQ  
      10.1 Stroke Infraction swimmer #1: 6.2 Left position on the back (other than to
 
Event 24  Girls 12 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:29.12  
  2 Northgate  'A'                                         NT    2:37.86  
  3 Oswestry Otters  'A'                                   NT    2:45.73  
  4 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    2:49.05  
  5 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:49.53  
  6 Shrewsbury  'B'                                        NT    2:51.40  
  7 Oakengates (Telford) Asc  'A'                     2:46.95    2:51.96  
     1) Charlotte Whitehouse 12         2) Georgia Bennett 11             
     3) Megan Robson 12                 4) Harriet Thompson 11            
  8 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:52.33  
  9 Northgate  'B'                                         NT    2:59.82  
 -- Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT         DQ  
 
Event 25  Boys 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oswestry Otters  'A'                                   NT    2:09.86  
  2 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:15.55  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:20.28  
  4 Northgate  'A'                                         NT    2:22.91  
  5 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:27.94  
  6 Oakengates (Telford) Asc  'A'                     2:22.34    2:30.13  
     1) James Bramhill 12               2) Haydn Finn 13                  
     3) Oliver Preece 13                4) Joel Roura 12                  
  7 Oswestry Otters  'B'                                   NT    2:32.62  
  8 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:34.71  
 -- Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT         DQ  
      10.1 Stroke Infraction swimmer #1: 6.2 Left position on the back (other than to
 
Event 26  Girls 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:17.01  
  2 Northgate  'A'                                         NT    2:20.79  
  3 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:22.35  
  4 Wrekin College Swimming Club  'B'                      NT    2:26.60  
  5 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:27.59  
  6 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:37.36  
  7 Northgate  'B'                                         NT    2:39.70  
  8 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    2:56.21  
 -- Shrewsbury  'B'                                        NT         DQ  
      10.11 Swimmer #4 feet lost touch with starting place before preceding team-mate touches
 
Event 27  Boys 16 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oswestry Otters  'A'                                   NT    1:58.31  
  2 Shrewsbury  'A'                                        NT    2:04.21  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:04.74  
  4 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:14.92  
  5 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    2:18.19  
 
Event 28  Girls 16 & Under 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    2:11.70  
  2 Oswestry Otters  'A'                                   NT    2:13.32  
  3 Wrekin College Swimming Club  'B'                      NT    2:17.17  
  4 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    2:22.47  
  5 Oakengates (Telford) Asc  'A'                          NT    2:34.17  
     1) Kathryn Boyd 15                 2) Daisy Wedden 15                
     3) Alice Thompson 14               4) Georgia Driver 13              
 
Event 29  Mixed Open 500 SC Meter Freestyle 10 swimmers Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wrekin College Swimming Club  'A'                      NT    5:04.57  
  2 Shrewsbury  'A'                                        NT    5:14.55  
  3 Whitchurch Wasps  'A'                                  NT    5:21.44  
  4 Northgate  'A'                                         NT    5:23.85  
  5 Wellington Swimming Club  'A'                          NT    5:44.18  
  6 Market Drayton Swimming Club  'A'                      NT    5:45.40