Licensed to Shropshire Co. ASA Champ Meet
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 03/07/2011 06:00 PM
            Shropshire County BAGCAT Sprints & Relays - 03/07/2011             
                        County Age Groups Sprints 2011                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Johnson             9 Oakengates             39.50      37.61  
  2 Charlie Morris             9 Northgate              39.37      39.20  
  3 William Bernasconi         9 Northgate              46.70      41.06  
  4 Ben Taylor                 9 Sasc                   48.00      42.46  
  5 Daniel Bowen               9 Northgate              43.71      43.49  
  6 David Staite               9 Newport                46.38      43.79  
  7 Isaac Dawson               9 Wasps                  46.90      45.06  
  8 Ellyatt Stevens            9 Newport                37.67      45.92  
  9 Matthew Robinshaw          9 Wellington SC          46.03      46.47  
 
Event 1  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joseph Small              10 Wasps                  34.31      33.42  
  2 Sam Neeld                 10 Newport                36.01      35.36  
  3 Luke Smith                10 Wrekin College         37.50      35.48  
  4 Jack Finn                 10 Oakengates             35.34      35.96  
  5 Callum Rawlings           10 Oswestry               39.70      37.77  
  6 Connor Bentley            10 Market Drayton         38.08      37.97  
  7 Thomas Haden              10 Wellington SC          37.59      38.39  
  8 William Bowers            10 Market Drayton         42.37      39.58  
  9 Joey Chen                 10 Oakengates             40.76      39.97  
 10 James Blakstad            10 Northgate              42.16      40.38  
 11 Josh Bayliss              10 Northgate              43.17      43.51  
 12 Samuel Bond               10 Wellington SC          42.59      44.24  
 13 George Edwards            10 Oswestry               43.91      44.78  
 14 Harrison Van Onselen      10 Oswestry               44.50      47.01  
 
Event 1  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacob Blakemore           11 Wrekin College         32.30      31.91  
  2 Jon Mills                 11 Wrekin College         32.30      32.03  
  3 Charlie Percox            11 Wrekin College         33.00      32.79  
  4 James Parton              11 Market Drayton         35.27      33.33  
  5 Tom Rowley                11 Sasc                   38.15      33.49  
  6 Jack Darley               11 Northgate              34.67      33.89  
  7 Myles Bayley              11 Oswestry               36.81      35.08  
  8 Aaron Davies              11 Wellington SC          36.27      35.58  
  9 Will Jasper               11 Wellington SC          37.41      36.03  
 10 Jez Burton-Clewes         11 Newport                39.36      36.65  
 11 Jake Dodwell              11 Oakengates             39.22      36.93  
 12 Luca Manna-Smith          11 Oswestry               39.30      38.10  
 13 Alex Taylor               11 Northgate              39.29      40.90  
 -- James Vine                11 Market Drayton         41.81         DQ  
      5.2 Did not touch the wall at the turn or finish
 
Event 1  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Billy Hunt                12 Oswestry               29.00      30.25  
  2 James Bramhill            12 Oakengates             30.94      30.97  
  2 Ed Saxon                  12 Sasc                   32.02      30.97  
  4 Harry Taylor              12 Sasc                   31.98      31.09  
  5 Matthew Hatton            12 Oakengates             34.33      31.51  
  6 Will Carter               12 Sasc                   32.16      31.71  
  7 Ben Dawson                12 Wasps                  34.82      33.90  
  8 Connor Gardiner           12 Sasc                   36.38      34.94  
  9 Tom Pearson               12 Wellington SC          36.72      35.21  
 10 Toby Parkes               12 Market Drayton         35.50      35.34  
 11 Aaron Preece              12 Sasc                   35.77      35.57  
 12 Luke Harris               12 Newport                35.72      36.53  
 
Event 1  Boys 13 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaran Darley              13 Northgate              30.59      28.75  
  2 Will Slawson              13 Sasc                   29.01      28.91  
  3 Edward Reid               13 Wasps                  29.27      29.06  
  4 Harry Edwards             13 Oswestry               29.98      29.11  
  5 Haydn Finn                13 Oakengates             34.42      30.67  
  6 Matthew Griffiths         13 Northgate              30.71      30.81  
  7 Lukas Edge                13 Wasps                  31.11      30.89  
  8 Hayden Gauge              13 Oswestry               31.91      31.14  
  9 Joshua Stork              13 Newport                32.88      31.49  
 10 Toby Cordova              13 Market Drayton         31.08      31.64  
 11 Oliver Hughes             13 Oswestry               31.54      31.65  
 12 Oliver Preece             13 Oakengates             31.91      31.68  
 13 Jack Sanders              13 Wrekin College         33.10      32.35  
 14 Todd Hunter               13 Oswestry               33.42      33.00  
 14 Tom Kitching              13 Wasps                  34.79      33.00  
 16 Josh Speck                13 Oswestry               36.78      34.81  
 
Event 1  Boys 14 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              14 Oswestry               25.75      24.70  
  2 Tali Davies               14 Oswestry               27.51      25.97  
  3 Tom Horswood              14 Sasc                   28.89      28.89  
  4 Hayden Ciesielski         14 Wasps                  31.30      29.86  
  5 David Griffiths           14 Newport                31.30      30.37  
  6 Liam Roberts              14 Wasps                  32.87      32.00  
  7 Thomas Preston-McLeod     14 Wellington SC          32.91      32.68  
  8 Thomas Deakin             14 Market Drayton         33.91      33.88  
 
Event 2  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niamh Hofland              9 Wrekin College         43.00      42.59  
  2 Charlotte Smith            9 Wasps                  47.61      43.13  
  3 Zara Leleux                9 Wellington SC          45.61      44.90  
  4 Ellie Jackson              9 Northgate              47.89      46.40  
  5 Holly Blanks               9 Market Drayton         49.32      49.19  
 
Event 2  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Griffiths          10 Oswestry               39.92      36.47  
  2 Holly Townson             10 Wrekin College         39.00      37.27  
  3 Amy Jones                 10 Oswestry               46.75      41.07  
  4 Molly Chapman             10 Northgate              49.28      41.87  
  5 Cameron Minifie           10 Northgate              44.70      42.81  
  6 Tess Sanders              10 Wrekin College         49.60      48.05  
  7 Agatha Caesley            10 Market Drayton         49.59      49.35  
  8 Aisling Sweeney           10 Newport                48.56      49.61  
  9 Olivia Burns              10 Wellington SC          50.66      49.83  
 10 Faye Morgan               10 Sasc                   48.44      49.88  
 11 Sian Preston-McLeod       10 Wellington SC          53.03      51.01  
 12 Rachel Derricutt          10 Market Drayton         52.97      54.26  
 -- Niamh Brady               10 Market Drayton         48.97         DQ  
      8.4 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
 -- Chloe Boyce               10 Wrekin College         53.50         DQ  
      8.2 Arms not brought backward simultaneously
 
Event 2  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Woolley           11 Wrekin College         37.10      35.91  
  2 Connie Sanders            11 Wrekin College         39.30      37.03  
  3 Sophie Coombs             11 Northgate              45.31      38.58  
  4 Ellie Sykes               11 Sasc                   40.35      39.28  
  5 Holly Himsworth           11 Wasps                  41.48      40.44  
  6 Meghan Hopkins            11 Wellington SC          42.19      41.71  
  7 Lauren Tozer              11 Wellington SC          41.44      42.94  
  8 Abby Guy                  11 Market Drayton         47.09      44.19  
  9 Naomi R Chapman           11 Oswestry               49.60      45.28  
 10 Georgia Bennett           11 Oakengates             46.93      45.29  
 11 Molly Jackman             11 Newport                47.12      47.23  
 12 Charlotte Griffiths       11 Northgate              46.66      47.62  
 13 Harriet Thompson          11 Oakengates             49.23      55.71  
 -- Sarah Fewtrell            11 Oakengates             41.51         DQ  
      4.4 Start before starting signal
 
Event 2  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerys Davies              12 Oswestry               36.12      34.17  
  2 Megan Robson              12 Oakengates             35.61      36.04  
  3 Lolly Latham              12 Sasc                   37.27      37.00  
  4 Lucy Fairbanks            12 Sasc                   40.00      37.32  
  5 Olivia Davies             12 Oswestry               39.83      38.51  
  6 Charlotte Whitehouse      12 Oakengates             39.75      39.49  
  7 Heather Ross              12 Northgate              42.70      40.86  
  8 Abigail Maiden            12 Wellington SC          39.47      41.13  
  9 Georgia Churm             12 Wellington SC          40.82      41.33  
 10 Katie Deakin              12 Market Drayton         42.96      41.91  
 11 Abi Berridge              12 Newport                45.77      42.94  
 12 Rebecca Deakin            12 Market Drayton         45.60      43.82  
 13 Fran Garrott              12 Newport                43.15      44.91  
 14 Caitlin White             12 Wellington SC          44.40      47.35  
 -- Frances Derricutt         12 Market Drayton         39.50         DQ  
      4.4 Start before starting signal
 
Event 2  Girls 13 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chrissie Jones            13 Northgate              33.27      32.02  
  2 Annabel Cook              13 Wasps                  33.34      33.35  
  3 Holly Barnett             13 Wrekin College         35.70      34.14  
  4 Abigail Leech             13 Sasc                   36.56      35.03  
  5 Sophie Blakstad           13 Northgate              38.68      36.79  
  6 Amelia Penn               13 Wasps                  38.93      37.31  
  7 Beth Jamieson             13 Wasps                  38.45      37.32  
  8 Cerys Furlong             13 Wellington SC          38.44      37.56  
  9 Georgina Wilson           13 Sasc                   42.04      38.07  
 10 Emma Scriven              13 Market Drayton         38.93      38.12  
 11 Rose Tunna                13 Wasps                  39.40      39.37  
 12 Madeleine Wong            13 Wellington SC          39.33      39.94  
 -- Emma Sans                 13 Wrekin College         42.50         DQ  
      10.2 A swimmer did not cover the whole distance – DNF
 -- Sophia Baig               13 Wrekin College         34.80         DQ  
      4.4 Start before starting signal
 
Event 3  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlie Morris             9 Northgate              52.54      47.38  
  2 William Bernasconi         9 Northgate              54.90      47.87  
  3 Matthew Robinshaw          9 Wellington SC          47.82      48.94  
  4 Daniel Johnson             9 Oakengates             49.00      49.56  
  4 Ben Taylor                 9 Sasc                   54.96      49.56  
  6 Ellyatt Stevens            9 Newport                52.80      51.07  
 -- Daniel Bowen               9 Northgate              46.84         DQ  
      6.4 Did not touch the wall during the turn
 
Event 3  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joseph Small              10 Wasps                  37.61      36.89  
  2 Morgan Jones              10 Oswestry               41.94      38.90  
  3 Luke Smith                10 Wrekin College         44.00      43.02  
  4 Callum Rawlings           10 Oswestry               42.90      43.82  
  5 Sam Neeld                 10 Newport                45.00      44.73  
  6 Joey Chen                 10 Oakengates             44.35      44.81  
  7 Thomas Haden              10 Wellington SC          48.28      46.68  
  8 James Blakstad            10 Northgate              49.76      48.42  
  9 George Edwards            10 Oswestry               49.04      50.04  
 -- Jack Finn                 10 Oakengates             44.72         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 -- Connor Bentley            10 Market Drayton         48.60         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 
Event 3  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jon Mills                 11 Wrekin College         37.00      35.56  
  2 Charlie Percox            11 Wrekin College         38.00      37.59  
  3 Jacob Blakemore           11 Wrekin College         39.90      38.48  
  4 Jack Darley               11 Northgate              40.28      41.64  
  5 Aaron Davies              11 Wellington SC          46.12      43.89  
  6 Will Jasper               11 Wellington SC          45.62      43.91  
  7 Luca Manna-Smith          11 Oswestry               46.32      44.12  
  8 Myles Bayley              11 Oswestry               46.64      44.28  
  9 Jake Dodwell              11 Oakengates             47.27      46.61  
 10 Jez Burton-Clewes         11 Newport                47.89      48.28  
 -- Tom Rowley                11 Sasc                   42.86         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 -- James Parton              11 Market Drayton         45.18         DQ  
      6.4 Not on back when leaving the wall
 
Event 3  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ed Saxon                  12 Sasc                   37.76      36.35  
  2 Billy Hunt                12 Oswestry               39.94      36.88  
  3 Harry Taylor              12 Sasc                   37.00      37.48  
  4 James Bramhill            12 Oakengates             38.93      37.89  
  5 Will Carter               12 Sasc                   38.28      38.04  
  6 Aaron Preece              12 Sasc                   40.90      39.35  
  7 Matthew Hatton            12 Oakengates             38.25      39.81  
  8 Luke Harris               12 Newport                40.57      40.65  
  9 Connor Gardiner           12 Sasc                   45.00      41.38  
 10 Tom Pearson               12 Wellington SC          42.81      43.51  
 11 Ben Dawson                12 Wasps                  42.59      43.61  
 
Event 3  Boys 13 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaran Darley              13 Northgate              33.14      31.75  
  2 Will Slawson              13 Sasc                   34.44      33.69  
  3 Harry Edwards             13 Oswestry               34.99      34.84  
  4 Hayden Gauge              13 Oswestry               35.09      35.83  
  5 Matthew Griffiths         13 Northgate              37.00      36.02  
  6 Edward Reid               13 Wasps                  36.50      36.35  
  7 Joshua Stork              13 Newport                38.18      36.36  
  8 Toby Cordova              13 Market Drayton         36.97      36.66  
  9 Oliver Hughes             13 Oswestry               37.95      37.11  
 10 Haydn Finn                13 Oakengates             38.04      37.43  
 11 Oliver Preece             13 Oakengates             39.52      38.89  
 12 Jack Sanders              13 Wrekin College         40.80      39.64  
 13 Tom Kitching              13 Wasps                  41.33      40.65  
 
Event 3  Boys 14 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              14 Oswestry               29.89      28.76  
  2 Tali Davies               14 Oswestry               31.75      29.60  
  3 Tom Horswood              14 Sasc                   33.45      33.34  
  4 Hayden Ciesielski         14 Wasps                  37.69      36.52  
  5 Liam Roberts              14 Wasps                  36.41      38.23  
  6 Thomas Preston-McLeod     14 Wellington SC          37.95      38.52  
 
Event 4  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niamh Hofland              9 Wrekin College         52.00      51.79  
  2 Maddie Nicholson           9 Wasps                1:01.47      51.98  
  3 Georgina Grace             9 Wasps                  56.01      52.32  
  4 Charlotte Smith            9 Wasps                  55.58      53.39  
  5 Jessica Davies             9 Newport                56.07      55.20  
  6 Holly Blanks               9 Market Drayton         51.29      56.04  
  7 Zara Leleux                9 Wellington SC          54.83      56.86  
  8 Ellie Jackson              9 Northgate              59.03      57.44  
  9 Emily Bramhill             9 Oakengates           1:01.94    1:01.08  
 10 Olivia Hamer               9 Wasps                1:01.34    1:01.11  
 
Event 4  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cameron Minifie           10 Northgate              45.96      45.10  
  1 Lauren Griffiths          10 Oswestry               46.77      45.10  
  3 Holly Townson             10 Wrekin College         46.00      45.42  
  4 Molly Chapman             10 Northgate              47.24      47.46  
  5 Grace Ralph               10 Ludlow                 50.51      47.48  
  6 Amy Jones                 10 Oswestry               53.50      49.11  
  7 Sian Preston-McLeod       10 Wellington SC          47.68      49.22  
  8 Aisling Sweeney           10 Newport                48.72      49.91  
  9 Agatha Caesley            10 Market Drayton         57.94      51.90  
 10 Tess Sanders              10 Wrekin College         54.00      51.95  
 11 Jenna Edmunds             10 Northgate              54.20      53.05  
 12 Aiden Maddox              10 Newport                58.40      53.79  
 13 Sophie Hurst              10 Wellington SC          58.31      54.14  
 14 Chloe Boyce               10 Wrekin College         56.50      54.33  
 15 Rachel Derricutt          10 Market Drayton         56.74      54.42  
 16 Faye Morgan               10 Sasc                   54.31      54.51  
 17 Nia Brannan               10 Market Drayton         56.00      56.99  
 18 Lucy Kennedy              10 Newport                58.49      57.78  
 19 Bethan Knowles            10 Wellington SC          56.82      58.31  
 -- Katie Slawson             10 Market Drayton         57.94         DQ  
      4.4 Start before starting signal
 
Event 4  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellie Sykes               11 Sasc                   41.86      40.09  
  2 Rebecca Woolley           11 Wrekin College         45.40      41.32  
  3 Holly Himsworth           11 Wasps                  44.48      42.47  
  4 Connie Sanders            11 Wrekin College         43.60      43.53  
  5 Naomi R Chapman           11 Oswestry               48.44      44.85  
  6 Meghan Hopkins            11 Wellington SC          44.00      46.04  
  7 Sophie Coombs             11 Northgate              47.41      46.43  
  8 Lauren Tozer              11 Wellington SC          46.37      46.50  
  9 Molly Jackman             11 Newport                47.47      46.73  
 10 Megan Potts               11 Sasc                   47.38      46.91  
 11 Chloe Michie              11 Oswestry               52.39      47.14  
 12 Sarah Fewtrell            11 Oakengates             51.47      48.03  
 13 Phillipa Lane             11 Wasps                  48.12      48.50  
 14 Abby Guy                  11 Market Drayton         52.44      49.18  
 15 Charlotte Griffiths       11 Northgate              50.66      50.73  
 16 Helen Staite              11 Newport                51.06      50.75  
 17 Harriet Thompson          11 Oakengates             53.72      51.15  
 
Event 4  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Megan Robson              12 Oakengates             40.97      40.79  
  2 Cerys Davies              12 Oswestry               42.57      41.60  
  3 Olivia Davies             12 Oswestry               42.95      43.62  
  4 Jodie Beddow              12 Sasc                   43.66      43.63  
  5 Antonia Manna-Smith       12 Oswestry               45.20      43.91  
  6 Heather Ross              12 Northgate              45.74      44.13  
  7 Ellie Petch               12 Northgate              49.08      44.44  
  8 Caitlin White             12 Wellington SC          43.94      44.60  
  9 Lolly Latham              12 Sasc                   46.35      44.98  
 10 Katie Deakin              12 Market Drayton         46.22      45.01  
 11 Fran Garrott              12 Newport                45.35      45.98  
 12 Eve Morgan                12 Sasc                   46.25      46.03  
 13 Serena Grace              12 Wasps                  48.59      46.36  
 14 Frances Derricutt         12 Market Drayton         47.71      46.90  
 15 Harriet Caesley           12 Market Drayton         49.85      47.28  
 16 Jemima Morris             12 Northgate              50.15      48.49  
 17 Louise Bolton             12 Market Drayton         50.25      48.50  
 18 Rebecca Deakin            12 Market Drayton         48.48      49.32  
 19 Ciara Hogan               12 Market Drayton         49.52      50.19  
 20 Charlotte Whitehouse      12 Oakengates             49.43      51.18  
 
Event 4  Girls 13 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chrissie Jones            13 Northgate              38.11      37.67  
  2 Amelia Penn               13 Wasps                  37.47      37.99  
  3 Holly Barnett             13 Wrekin College         38.80      38.06  
  4 Sophia Baig               13 Wrekin College         41.04      38.17  
  5 Becky Hawthorn            13 Northgate              42.48      39.41  
  6 Emma Scriven              13 Market Drayton         39.91      40.48  
  7 Annabel Cook              13 Wasps                  39.76      40.58  
  8 Emma Sans                 13 Wrekin College         41.10      40.93  
  9 Madeleine Wong            13 Wellington SC          43.07      41.04  
 10 Beth Jamieson             13 Wasps                  42.09      43.44  
 11 Rose Tunna                13 Wasps                  43.92      43.48  
 12 Cerys Furlong             13 Wellington SC          43.81      43.82  
 13 Sophie Blakstad           13 Northgate              45.02      44.36  
 14 Georgina Wilson           13 Sasc                   47.11      45.07  
 15 Eleanor Minshall          13 Wasps                  47.39      46.05  
 16 Fian Sweeney              13 Newport                46.91      47.59  
 
Event 5  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Johnson             9 Oakengates             50.94      50.37  
 -- Daniel Bowen               9 Northgate              52.97         DQ  
      8.2 Arms not brought forward together
 
Event 5  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan Jones              10 Oswestry               37.74      37.65  
  2 Joseph Small              10 Wasps                  38.64      39.75  
  3 Luke Smith                10 Wrekin College         43.50      40.38  
  4 Thomas Haden              10 Wellington SC          40.34      41.49  
  5 Callum Rawlings           10 Oswestry               49.62      44.65  
  6 Connor Bentley            10 Market Drayton         50.85      47.52  
 -- Sam Neeld                 10 Newport                42.03         DQ  
      8.3 Alternating movement of legs or feet
 -- Joey Chen                 10 Oakengates             44.87         DQ  
      8.3 Movements of the legs not simultaneous
 -- George Edwards            10 Oswestry               52.64         DQ  
      8.2 Arms not brought forward together
 
Event 5  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlie Percox            11 Wrekin College         37.50      37.38  
  2 Jon Mills                 11 Wrekin College         38.60      37.64  
  3 Tom Rowley                11 Sasc                   40.83      40.06  
  4 Aaron Davies              11 Wellington SC          39.42      40.54  
  5 Jacob Blakemore           11 Wrekin College         42.80      41.25  
  6 Myles Bayley              11 Oswestry               46.15      45.24  
  7 Jack Darley               11 Northgate              44.28      46.36  
  8 Luca Manna-Smith          11 Oswestry               50.60      46.93  
  9 Jake Dodwell              11 Oakengates             45.56      47.86  
 
Event 5  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ed Saxon                  12 Sasc                   34.94      34.94  
  2 Matthew Hatton            12 Oakengates             35.18      34.98  
  3 Billy Hunt                12 Oswestry               34.72      35.54  
  4 James Bramhill            12 Oakengates             37.56      36.48  
  5 Harry Taylor              12 Sasc                   39.70      39.07  
  6 Will Carter               12 Sasc                   40.71      39.47  
  7 Connor Gardiner           12 Sasc                   46.00      41.49  
  8 Luke Harris               12 Newport                42.62      45.80  
  9 Ben Dawson                12 Wasps                  46.59      46.52  
 10 Tom Pearson               12 Wellington SC          45.41      47.35  
 11 Toby Parkes               12 Market Drayton         46.05      52.70  
 -- Aaron Preece              12 Sasc                   44.71         DQ  
      8.2 Arms not brought forward together
 
Event 5  Boys 13 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaran Darley              13 Northgate              33.24      32.13  
  2 Oliver Hughes             13 Oswestry               33.80      32.88  
  3 Will Slawson              13 Sasc                   33.91      33.66  
  4 Edward Reid               13 Wasps                  33.66      33.75  
  5 Harry Edwards             13 Oswestry               35.44      34.65  
  6 Matthew Griffiths         13 Northgate              36.29      35.10  
  7 Hayden Gauge              13 Oswestry               39.23      35.30  
  8 Haydn Finn                13 Oakengates             37.84      35.80  
  9 Joshua Stork              13 Newport                36.82      36.70  
 10 Oliver Preece             13 Oakengates             37.81      38.03  
 11 Todd Hunter               13 Oswestry               37.92      39.07  
 12 Jack Sanders              13 Wrekin College         41.60      40.13  
 13 Tom Kitching              13 Wasps                  43.25      42.48  
 
Event 5  Boys 14 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              14 Oswestry               27.46      26.99  
  2 Tali Davies               14 Oswestry               30.25      28.61  
  3 Liam Roberts              14 Wasps                  35.05      32.96  
  4 David Griffiths           14 Newport                33.97      33.44  
  5 Tom Horswood              14 Sasc                   36.41      35.27  
  6 Hayden Ciesielski         14 Wasps                  38.51      36.68  
  7 Thomas Preston-McLeod     14 Wellington SC          37.29      37.00  
  8 Thomas Deakin             14 Market Drayton         40.04      38.06  
 
Event 6  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlotte Smith            9 Wasps                  44.47      44.07  
  2 Niamh Hofland              9 Wrekin College         44.50      45.02  
  3 Zara Leleux                9 Wellington SC          46.82      46.28  
  4 Holly Blanks               9 Market Drayton         46.97      47.37  
  5 Georgina Grace             9 Wasps                  48.26      47.38  
  6 Olivia Hamer               9 Wasps                  50.37      48.69  
  7 Ellie Jackson              9 Northgate              52.18      49.21  
  8 Maddie Nicholson           9 Wasps                  49.25      49.70  
  9 Ella Thatcher-Plant        9 Oakengates             55.28      50.11  
 10 Taelor Jones               9 Oakengates             53.19      56.82  
 -- Emily Bramhill             9 Oakengates             53.41         DQ  
      6.4 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate the turn
 
Event 6  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holly Townson             10 Wrekin College         40.00      38.16  
  2 Lauren Griffiths          10 Oswestry               42.76      39.12  
  3 Amy Jones                 10 Oswestry               43.90      39.95  
  4 Cameron Minifie           10 Northgate              45.20      42.91  
  5 Molly Chapman             10 Northgate              42.66      44.04  
  6 Aisling Sweeney           10 Newport                47.03      45.71  
  7 Tess Sanders              10 Wrekin College         46.30      46.06  
  8 Faye Morgan               10 Sasc                   49.97      46.44  
  9 Sian Preston-McLeod       10 Wellington SC          43.31      46.84  
 10 Chloe Boyce               10 Wrekin College         50.50      47.35  
 11 Agatha Caesley            10 Market Drayton         49.97      47.96  
 12 Lucy Kennedy              10 Newport                51.40      49.72  
 13 Jenna Edmunds             10 Northgate              48.78      50.91  
 14 Sophie Hurst              10 Wellington SC          51.27      52.04  
 15 Aiden Maddox              10 Newport                51.39      54.11  
 -- Rachel Derricutt          10 Market Drayton         50.31         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 
Event 6  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Woolley           11 Wrekin College         38.90      35.99  
  2 Holly Himsworth           11 Wasps                  39.52      39.66  
  3 Connie Sanders            11 Wrekin College         39.70      40.10  
  4 Sarah Fewtrell            11 Oakengates             40.03      40.14  
  5 Ellie Sykes               11 Sasc                   38.70      40.44  
  6 Meghan Hopkins            11 Wellington SC          43.75      41.04  
  7 Megan Potts               11 Sasc                   38.38      41.76  
  8 Abby Guy                  11 Market Drayton         43.54      42.19  
  9 Lauren Tozer              11 Wellington SC          42.95      42.53  
 10 Molly Jackman             11 Newport                46.09      43.66  
 11 Naomi R Chapman           11 Oswestry               46.14      43.73  
 12 Charlotte Griffiths       11 Northgate              46.90      44.62  
 13 Phillipa Lane             11 Wasps                  43.03      44.93  
 14 Helen Staite              11 Newport                47.79      49.54  
 -- Harriet Thompson          11 Oakengates             47.12         DQ  
      6.4 Did not touch the wall during the turn
 
Event 6  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerys Davies              12 Oswestry               35.10      34.12  
  2 Lucy Fairbanks            12 Sasc                   37.81      38.06  
  3 Megan Robson              12 Oakengates             37.54      38.19  
  4 Lolly Latham              12 Sasc                   39.28      39.11  
  5 Georgia Churm             12 Wellington SC          38.76      39.59  
  6 Katie Deakin              12 Market Drayton         42.09      39.88  
  7 Frances Derricutt         12 Market Drayton         40.49      40.04  
  8 Jemima Morris             12 Northgate              40.76      40.07  
  9 Jodie Beddow              12 Sasc                   41.74      41.17  
 10 Heather Ross              12 Northgate              42.11      41.21  
 11 Abi Berridge              12 Newport                41.78      41.48  
 12 Eve Morgan                12 Sasc                   43.69      42.31  
 13 Fran Garrott              12 Newport                43.97      42.58  
 14 Morgan Jones              12 Oakengates             43.34      42.72  
 15 Antonia Manna-Smith       12 Oswestry               40.23      42.92  
 16 Rebecca Deakin            12 Market Drayton         43.81      43.43  
 17 Serena Grace              12 Wasps                  43.63      43.72  
 18 Hannah Blakstad           12 Northgate              43.92      45.27  
 -- Charlotte Whitehouse      12 Oakengates             44.17         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 
Event 6  Girls 13 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sophia Baig               13 Wrekin College         36.60      32.97  
  2 Holly Barnett             13 Wrekin College         34.40      33.71  
  3 Annabel Cook              13 Wasps                  34.68      34.85  
  4 Chrissie Jones            13 Northgate              35.23      36.74  
  5 Sophie Blakstad           13 Northgate              36.57      37.19  
  6 Madeleine Wong            13 Wellington SC          38.93      37.29  
  7 Abigail Leech             13 Sasc                   37.15      37.63  
  8 Emma Scriven              13 Market Drayton         38.59      38.85  
  9 Georgina Wilson           13 Sasc                   39.71      39.01  
 10 Amelia Penn               13 Wasps                  39.98      39.45  
 11 Fian Sweeney              13 Newport                38.88      39.88  
 12 Cerys Furlong             13 Wellington SC          39.74      40.42  
 13 Beth Jamieson             13 Wasps                  41.92      41.72  
 
Event 7  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Johnson             9 Oakengates             54.79      52.23  
  2 William Bernasconi         9 Northgate              54.37      54.11  
  3 Ben Taylor                 9 Sasc                   59.71      54.26  
  4 David Staite               9 Newport                59.34      55.72  
  5 Ellyatt Stevens            9 Newport                59.75      58.50  
  6 Jamie Chen                 9 Oakengates           1:01.23    1:01.90  
  7 Daniel Bowen               9 Northgate            1:00.86    1:02.41  
 -- Isaac Dawson               9 Wasps                1:00.56         DQ  
      7.4 Leg movements not simultaneous (alternating leg movement)
 
Event 7  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joey Chen                 10 Oakengates             48.24      47.25  
  2 Sam Neeld                 10 Newport                47.50      47.33  
  3 Joseph Small              10 Wasps                  48.06      47.85  
  4 Luke Smith                10 Wrekin College         49.90      49.38  
  5 Morgan Jones              10 Oswestry               56.22      52.19  
  6 William Bowers            10 Market Drayton         56.19      52.40  
  7 Samuel Bond               10 Wellington SC          55.53      52.51  
  8 Connor Bentley            10 Market Drayton         55.52      53.82  
  9 Josh Bayliss              10 Northgate              56.09      55.79  
 10 James Blakstad            10 Northgate              56.03      55.89  
 11 George Edwards            10 Oswestry               53.66      56.37  
 12 Harrison Van Onselen      10 Oswestry               57.08      58.99  
 
Event 7  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jon Mills                 11 Wrekin College         49.70      45.06  
  2 Charlie Percox            11 Wrekin College         47.00      46.04  
  3 Jacob Blakemore           11 Wrekin College         49.80      47.44  
  4 Luca Manna-Smith          11 Oswestry               46.40      48.28  
  5 Tom Rowley                11 Sasc                   50.74      48.93  
  6 Jack Darley               11 Northgate              48.51      49.65  
  7 Jake Dodwell              11 Oakengates             53.90      53.08  
 
Event 7  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joel Roura                12 Oakengates             40.88      39.27  
  2 Billy Hunt                12 Oswestry               43.78      43.13  
  3 Harry Taylor              12 Sasc                   41.96      43.76  
  3 Ed Saxon                  12 Sasc                   45.74      43.76  
  5 Matthew Hatton            12 Oakengates             48.32      44.92  
  6 Eoin Stein                12 Wasps                  48.61      45.25  
  7 Connor Gardiner           12 Sasc                   47.00      46.03  
  8 Ben Dawson                12 Wasps                  47.06      47.39  
  9 Will Carter               12 Sasc                   49.83      47.68  
 10 James Bramhill            12 Oakengates             49.80      47.96  
 11 Luke Harris               12 Newport                50.59      49.92  
 12 Aaron Preece              12 Sasc                   50.07      50.99  
 
Event 7  Boys 13 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack Sanders              13 Wrekin College         40.30      39.79  
  2 Will Slawson              13 Sasc                   44.10      40.33  
  3 Matthew Griffiths         13 Northgate              42.62      41.20  
  4 Lukas Edge                13 Wasps                  41.24      41.38  
  5 Hayden Gauge              13 Oswestry               42.24      41.73  
  6 Aaran Darley              13 Northgate              43.18      41.80  
  7 Edward Reid               13 Wasps                  46.59      42.31  
  8 Oliver Preece             13 Oakengates             42.44      42.67  
  9 Harry Edwards             13 Oswestry               44.95      42.74  
 10 Joshua Stork              13 Newport                45.31      43.08  
 11 Josh Speck                13 Oswestry               46.27      43.44  
 12 Oliver Hughes             13 Oswestry               44.93      44.64  
 -- Haydn Finn                13 Oakengates             46.17         DQ  
      7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
 
Event 7  Boys 14 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              14 Oswestry               32.66      31.98  
  2 Tali Davies               14 Oswestry               39.56      36.92  
  3 Thomas Preston-McLeod     14 Wellington SC          38.10      38.34  
  4 Tom Horswood              14 Sasc                   39.21      38.35  
  5 Toby Roberts              14 Oswestry               39.98      39.61  
  6 Hayden Ciesielski         14 Wasps                  42.73      39.93  
  7 Liam Roberts              14 Wasps                  42.70      41.79  
 
Event 8  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niamh Hofland              9 Wrekin College         37.00      37.45  
  2 Charlotte Smith            9 Wasps                  38.96      39.29  
  3 Maddie Nicholson           9 Wasps                  42.57      39.67  
  4 Georgina Grace             9 Wasps                  40.76      39.95  
  5 Zara Leleux                9 Wellington SC          37.90      40.26  
  6 Olivia Hamer               9 Wasps                  44.29      41.10  
  7 Jessica Davies             9 Newport                42.53      41.39  
  8 Holly Blanks               9 Market Drayton         40.87      41.62  
  9 Ellie Jackson              9 Northgate              41.42      41.99  
 10 Emily Bramhill             9 Oakengates             47.04      46.99  
 11 Ella Thatcher-Plant        9 Oakengates             47.97      47.91  
 12 Taelor Jones               9 Oakengates             45.44      49.26  
 
Event 8  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holly Townson             10 Wrekin College         35.00      32.51  
  2 Lauren Griffiths          10 Oswestry               37.35      34.18  
  3 Amy Jones                 10 Oswestry               39.42      36.01  
  4 Cameron Minifie           10 Northgate              37.56      36.07  
  5 Aisling Sweeney           10 Newport                38.80      37.74  
  6 Sian Preston-McLeod       10 Wellington SC          37.17      37.82  
  7 Tess Sanders              10 Wrekin College         37.20      37.96  
  8 Chloe Boyce               10 Wrekin College         44.00      39.09  
  9 Niamh Brady               10 Market Drayton            NT      39.53  
 10 Molly Chapman             10 Northgate              38.47      40.00  
 11 Jessica Maiden            10 Wellington SC          41.81      40.60  
 12 Faye Morgan               10 Sasc                   43.62      40.71  
 13 Grace Ralph               10 Ludlow                 44.10      40.77  
 14 Olivia Burns              10 Wellington SC          41.21      41.43  
 15 Mae Brennan               10 Market Drayton         41.41      41.66  
 16 Katie Slawson             10 Market Drayton         40.98      41.81  
 17 Lucy Kennedy              10 Newport                40.63      41.89  
 18 Beatrice Benson-Lawley    10 Ludlow                 42.78      42.12  
 19 Sophie Hurst              10 Wellington SC          43.44      42.65  
 20 Agatha Caesley            10 Market Drayton         40.99      42.75  
 21 Rachel Derricutt          10 Market Drayton         41.62      42.86  
 22 Nia Brannan               10 Market Drayton         45.10      43.30  
 23 Jenna Edmunds             10 Northgate              43.73      44.11  
 24 Aiden Maddox              10 Newport                44.90      46.08  
 
Event 8  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connie Sanders            11 Wrekin College         32.80      32.04  
  2 Rebecca Woolley           11 Wrekin College         33.70      32.60  
  3 Holly Himsworth           11 Wasps                  34.62      33.95  
  4 Ellie Sykes               11 Sasc                   32.99      34.04  
  5 Lauren Tozer              11 Wellington SC          34.03      34.34  
  6 Naomi R Chapman           11 Oswestry               37.24      34.59  
  7 Sophie Coombs             11 Northgate              35.86      34.64  
  8 Meghan Hopkins            11 Wellington SC          37.13      35.05  
  9 Abby Guy                  11 Market Drayton         35.27      35.28  
 10 Sarah Fewtrell            11 Oakengates             36.51      36.36  
 11 Charlotte Griffiths       11 Northgate              38.39      37.50  
 12 Molly Jackman             11 Newport                38.80      37.86  
 13 Georgia Bennett           11 Oakengates             38.78      37.89  
 14 Phillipa Lane             11 Wasps                  38.09      38.13  
 15 Chloe Michie              11 Oswestry               42.15      39.95  
 16 Helen Staite              11 Newport                41.40      41.54  
 17 Harriet Thompson          11 Oakengates             41.49      42.56  
 
Event 8  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerys Davies              12 Oswestry               30.78      30.47  
  2 Megan Robson              12 Oakengates             32.33      32.61  
  3 Jodie Beddow              12 Sasc                   33.38      32.76  
  4 Lucy Fairbanks            12 Sasc                   32.12      32.91  
  5 Frances Derricutt         12 Market Drayton         33.31      33.30  
  6 Katie Deakin              12 Market Drayton         34.35      33.51  
  7 Olivia Davies             12 Oswestry               33.78      33.86  
  8 Fran Garrott              12 Newport                35.91      33.99  
  9 Georgia Churm             12 Wellington SC          35.28      34.62  
 10 Lolly Latham              12 Sasc                   34.13      34.63  
 11 Antonia Manna-Smith       12 Oswestry               34.02      34.70  
 12 Abigail Maiden            12 Wellington SC          36.74      35.27  
 13 Jemima Morris             12 Northgate              35.50      35.30  
 14 Heather Ross              12 Northgate              37.94      35.72  
 15 Abi Berridge              12 Newport                37.20      35.80  
 16 Charlotte Whitehouse      12 Oakengates             37.15      35.88  
 17 Caitlin White             12 Wellington SC          36.93      35.92  
 18 Eve Morgan                12 Sasc                   35.98      36.17  
 19 Serena Grace              12 Wasps                  37.86      36.97  
 20 Hannah Blakstad           12 Northgate              37.44      37.20  
 21 Ciara Martin              12 Wellington SC          37.23      37.58  
 22 Holly Davies              12 Newport                38.50      37.74  
 23 Ciara Hogan               12 Market Drayton         39.55      37.92  
 24 Rebecca Deakin            12 Market Drayton         37.77      38.08  
 25 Morgan Jones              12 Oakengates             38.69      39.98  
 
Event 8  Girls 13 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sophia Baig               13 Wrekin College         30.18      29.15  
  2 Holly Barnett             13 Wrekin College         29.40      29.55  
  3 Chrissie Jones            13 Northgate              29.06      29.58  
  4 Annabel Cook              13 Wasps                  31.47      31.66  
  5 Becky Hawthorn            13 Northgate              32.20      31.74  
  6 Abigail Leech             13 Sasc                   32.31      32.08  
  7 Emma Scriven              13 Market Drayton         30.92      32.14  
  8 Madeleine Wong            13 Wellington SC          32.67      32.25  
  9 Cerys Furlong             13 Wellington SC          32.13      32.49  
 10 Sophie Blakstad           13 Northgate              32.63      32.82  
 11 Amelia Penn               13 Wasps                  33.67      33.40  
 12 Beth Jamieson             13 Wasps                  31.56      33.67  
 13 Georgina Wilson           13 Sasc                   33.96      33.72  
 14 Rose Tunna                13 Wasps                  33.28      34.06  
 15 Fian Sweeney              13 Newport                34.38      35.39  
 16 Amy Watts                 13 Newport                36.51      35.48  
 17 Rhiannon Morris           13 Market Drayton         35.69      35.94  
 18 Danni Decarteret          13 Northgate              37.23      37.43