Licensed to Shropshire Co. ASA Champ Meet
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 29/02/2012 08:14 AM
               County Age Groups 2012 - 25/02/2012 to 04/03/2012               
                            County Age Groups 2011                             
                                    Results                                    
 
Event 9  Boys 9 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:55.49  27/02/2011 Hector Pardoe, Titans                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zac Plant                  9 Shrewsbury           4:21.74    4:21.56  
 
Event 9  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 3:09.98        2004 Daniel Evans, Oakengates                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hector Pardoe             10 Titans               2:40.95    2:40.98S 
  2 Joseph Care               10 Wrekin College       3:48.40    3:47.89  
  3 Kieron Morris             10 Titans               3:49.08    4:14.31  
 -- Freddie Bottrill          10 Titans               3:49.03         DQ  
      10.2 A swimmer did not cover the whole distance – DNF
 -- Daniel Johnson            10 Wrekin College       3:48.30         DQ  
      8.3 Alternating movement of legs or feet
 
Event 9  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:47.97        2005 Daniel Evans, Oakengates                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luke Smith                11 Newport              3:09.52    3:09.80  
 -- Tom Haden                 11 Northgate            3:10.91         DQ  
      10.2 A swimmer did not cover the whole distance – DNF
 -- Tyler Mclean              11 Titans               3:25.20         DQ  
      8.3 Alternating movement of legs or feet
 
Event 9  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:32.02        2006 Daniel Evans, Shrewsbury                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacob Blakemore           12 Wrekin College       3:03.40    2:51.00  
  2 Charlie Percox            12 Wrekin College       3:01.06    2:51.70  
  3 Luke Parker               12 Titans               3:12.03    2:52.20  
  4 Michael Doyle             12 Titans               3:11.80    3:00.84  
  5 Aron Preece               12 Shrewsbury           3:12.30    3:07.29  
 -- Tom Rowley                12 Shrewsbury           3:10.92         DQ  
      10.2 A swimmer did not cover the whole distance – DNF
 
Event 9  Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:22.44        2007 Daniel Evans, Shrewsbury                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Bramhill            13 Wrekin College       2:59.74    2:47.20  
  2 Ed Saxon                  13 Shrewsbury           2:59.16    2:50.29  
 
Event 9  Boys 14 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:19.01  27/02/2011 Daniel Jones, Oswestry                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaran Darley              14 Northgate            2:40.37    2:36.27  
  2 Oliver Hughes             14 Oswestry             2:48.98    2:45.59  
  3 Alfie Pardoe              14 Titans               2:46.93    2:48.33  
 
Event 9  Boys 15 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:09.01  01/03/2009 Jacob Laybourne, Northgate                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              15 Oswestry             2:19.01    2:11.76  
  2 Elliot Hughes             15 Titans               2:29.05    2:22.01  
  3 Robbie Ross               15 Northgate            2:31.70    2:28.28  
  4 Macauley Carline          15 Wrekin College       2:35.66    2:31.94  
  5 Sam Holland               15 Titans               2:39.05    2:40.47  
 
Event 9  Boys 16 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:07.31  28/02/2010 Jacob Laybourne, Northgate                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Evans              16 Oswestry             2:24.52    2:26.24  
 
Event 9  Boys 17 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:09.57  27/02/2011 Steffan Williams, Oswestry                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steffan Williams          20 Oswestry             2:09.57    2:10.77  
  2 Jamie Beebee              17 Wellington           2:25.00    2:26.31  
  3 David Main                19 Titans               2:28.91    2:29.55  
 
Event 10  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 3:05.79  27/02/2011 Kate Haworth, Titans                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucy Armitage              9 Newport              3:22.17    3:08.05  
  2 Abigail Parker             9 Titans               3:16.20    3:12.08  
  3 Jessica Griffiths          9 Northgate            3:25.68    3:14.12  
  4 Gemma Hughes               9 Shrewsbury           3:21.65    3:14.28  
  5 Ellie Jackson              9 Northgate            3:26.88    3:15.61  
  6 Ella Townson               9 Wrekin College       3:25.10    3:16.39  
  7 Maddie Nicholson           9 Wasps                3:43.67    3:25.52  
  7 Elle Humphries             9 Northgate            3:47.14    3:25.52  
  9 Phillipa Greenwood         9 Wasps                3:35.49    3:28.09  
 10 Abi Whitehead              9 Northgate            3:41.28    3:28.18  
 11 Eve Mathias                9 Northgate            3:49.18    3:36.93  
 12 Hannah Moseley             9 Court                3:43.43    3:37.34  
 -- Molly Leach                9 Northgate            3:48.35         DQ  
      6.4 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate the turn
 
Event 10  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:41.81        2003 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elinor Southward          10 Titans               2:44.40    2:43.62  
  2 Kate Haworth              10 Titans               2:58.60    2:56.69  
  3 Molly Chapman             10 Northgate            3:08.58    2:56.90  
  4 Zara Leleux               10 Wellington           3:29.68    3:02.56  
  5 Rosie Holland             10 Titans               3:10.16    3:03.61  
  6 Rebecca Morgan            10 Ludlow               3:15.02    3:04.62  
  7 Susan Rogers-Coltman      10 Wrekin College       3:09.80    3:06.93  
  8 Charlotte Smith           10 Wasps                3:18.41    3:15.19  
  9 Sarala Chatterjee         10 Titans               3:35.97    3:20.05  
 10 Sophie Hurst              10 Wellington           3:34.50    3:33.09  
 -- Tess Sanders              10 Wrekin College       3:11.80         DQ  
      10.2 A swimmer did not cover the whole distance – DNF
 -- Olivia Griffiths          10 Wellington           3:33.00         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 
Event 10  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:24.70        2007 Olivia Phoenix, Oakengates                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellie Hutchings           11 Titans               2:45.53    2:36.68  
  2 Holly Townson             11 Wrekin College       2:43.80    2:36.87  
  3 Lauren Griffiths          11 Oswestry             3:01.62    2:47.58  
  4 Ellie Russell             11 Titans               2:57.66    2:50.94  
  5 Cameron Minifie           11 Northgate            3:04.58    3:01.05  
  6 Sian Preston-McLeod       11 Wellington           3:12.68    3:06.93  
  7 Grace Ralph               11 Ludlow               3:18.16    3:07.40  
  8 Shannon Davies            11 Titans               3:18.87    3:07.71  
  9 Meghan Hopkins            11 Wellington           3:17.27    3:08.24  
 10 Anna Overton              11 Northgate            3:12.03    3:08.88  
 11 Futaba Kawano             11 Wrekin College       3:18.59    3:15.32  
 12 Faye Morgan               11 Shrewsbury           3:18.16    3:16.11  
 
Event 10  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:27.77        2005 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Woolley           12 Wrekin College       2:39.83    2:32.02  
  2 Murrin Dalrymple          12 Titans               2:46.50    2:38.87  
  3 Connie Sanders            12 Wrekin College       2:49.19    2:45.34  
  4 Ellie Sykes               12 Shrewsbury           2:57.85    2:47.93  
  5 Megan Potts               12 Shrewsbury           3:04.71    2:51.51  
  6 Holly Himsworth           12 Wasps                2:59.78    2:52.87  
  7 Ellie Hatton              12 Court                2:52.62    2:53.12  
  8 Anais Carson-Mee          12 Titans               2:57.59    2:55.25  
  9 Anna Horlock              12 Shrewsbury           3:04.50    2:57.74  
 10 Naomi R Chapman           12 Oswestry             3:03.13    2:59.04  
 11 Sunetra Chaterjee         12 Titans               3:07.13    3:00.62  
 12 Elinor Haworth            12 Titans               3:05.20    3:02.00  
 13 Sarah Fewtrell            12 Oakengates           3:02.10    3:02.51  
 14 Eden Moseley              12 Titans               3:07.12    3:03.10  
 15 Lauren Tozer              12 Wellington           3:06.67    3:05.20  
 
Event 10  Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:22.28  27/02/2011 Alexandra Harris, WREKIN COLLEGE           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucy Fairbanks            13 Shrewsbury           2:39.64    2:36.42  
  2 Chantelle Ridgway         13 Titans               2:38.29    2:36.79  
  3 Lauren Holland            13 Wrekin College       2:41.30    2:42.80  
  4 Lolly Latham              13 Shrewsbury           2:52.95    2:50.13  
  5 Megan Robson              13 Oakengates           2:49.19    2:52.19  
  6 Eve Morgan                13 Shrewsbury           2:54.75    2:53.37  
 
Event 10  Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:26.59  28/02/2010 Olivia Phoenix, WREKIN COLLEGE             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sophia Baig               14 Wrekin College       2:27.00    2:25.02S 
  2 Holly Barnett             14 Wrekin College       2:24.60    2:27.23  
  3 Alexandra Harris          14 Wrekin College       2:22.20    2:28.65  
  4 Chrissie Jones            14 Northgate            2:36.59    2:36.04  
  5 Anouska Gwilliam          14 Titans               2:40.31    2:37.48  
  6 Becky Hawthorn            14 Northgate            2:51.00    2:39.75  
  7 Sophie Blakstad           14 Northgate            2:46.94    2:45.18  
  8 Emma Sans                 14 Wrekin College       2:48.42    2:47.92  
  9 Rakshanda Sadavarte       14 Wrekin College       2:48.59    2:49.16  
 10 Amy Latham                14 Titans               2:53.18    2:50.89  
 11 Lauren Bond               14 Wasps                2:52.89    2:53.32  
 12 Madeleine Wong            14 Wellington           2:52.79    3:00.45  
 
Event 10  Girls 15 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:22.37  03/03/2009 Alice Cousins, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Phoenix            15 Wrekin College       2:24.40    2:27.85  
  2 Issy Lester               15 Shrewsbury           2:31.62    2:32.86  
  3 Claire Beddow             15 Shrewsbury           2:38.44    2:37.78  
 
Event 10  Girls 16 Year Olds 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:22.89  03/03/2009 Charlotte Archdeacon, Whitchurch Wasps     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon Hartley-Cain      16 Wrekin College       2:31.40    2:29.92  
  2 Amy Carter                16 Shrewsbury           2:42.13    2:38.51  
  3 Jade Evans                16 Wellington           2:44.01    2:41.47  
 
Event 10  Girls 17 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:25.24  28/02/2010 Charlotte Archdeacon, Whitchurch           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alice Cousins             18 Wrekin College       2:25.37    2:20.46S 
  2 Hannah Dodwell            18 Wrekin College       2:30.41    2:29.80  
  3 Nia Williams              17 Oswestry             2:33.33    2:33.83  
  4 Victoria Highfield        17 Wrekin College       2:37.64    2:44.83  
 
Event 11  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:00.55  28/02/2010 James Wilson, Titans                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacob Blakemore           12 Wrekin College       1:06.90    1:05.56  
  2 Luke Parker               12 Titans               1:08.10    1:07.62  
  3 Jon Mills                 12 Wrekin College       1:10.58    1:07.84  
  4 Michael Doyle             12 Titans               1:10.03    1:10.10  
  5 Aron Preece               12 Shrewsbury           1:14.14    1:10.12  
  6 James Parton              12 Mdsc                 1:14.18    1:11.21  
  7 Tom Rowley                12 Shrewsbury           1:14.04    1:11.51  
  8 Charlie Percox            12 Wrekin College       1:11.10    1:11.75  
  9 Charles Rimmer            12 Shrewsbury           1:14.18    1:16.07  
 10 Thomas Pearson            12 Wellington           1:14.10    1:16.20  
 
Event 11  Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 58.50  28/02/2010 Daniel Jones, Oswestry                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Griffiths         13 Northgate            1:02.31    1:01.69  
  2 Tom Sykes                 13 Shrewsbury           1:06.62    1:03.97  
  3 Billy Hunt                13 Oswestry             1:06.51    1:04.52  
  4 Oliver Preece             13 Oakengates           1:06.94    1:04.98  
  5 Ed Saxon                  13 Shrewsbury           1:07.27    1:05.80  
  6 James Bramhill            13 Wrekin College       1:06.13    1:06.61  
  7 William Carter            13 Shrewsbury           1:08.59    1:06.81  
  8 Matthew Hatton            13 Oakengates           1:08.63    1:10.37  
  9 Jack Bacon                13 Titans               1:09.47    1:11.23  
 
Event 11  Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 54.46  27/02/2011 Daniel Jones, Oswestry                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Slawson           14 Shrewsbury             59.45      58.22  
  2 Aaran Darley              14 Northgate              59.72    1:00.40  
  3 Edward Reid               14 Wasps                1:03.62    1:00.84  
  4 Harry Edwards             14 Oswestry             1:02.56    1:01.38  
  5 Jordan Stamp              14 Court                1:03.00    1:01.54  
  6 Lewis Langford            14 Oakengates           1:04.85    1:02.50  
  7 Adam Tonks                14 Oakengates           1:04.87    1:03.97  
  8 Alfie Pardoe              14 Titans               1:04.69    1:04.37  
  9 Tom Lloyd                 14 Titans               1:05.68    1:06.06  
 10 Liam Roberts              14 Wasps                1:05.69    1:06.97  
 11 Oliver Hughes             14 Oswestry             1:05.62    1:07.71  
 12 Todd Hunter               14 Oswestry             1:05.06    1:08.78  
 13 Haydn Finn                14 Oakengates           1:05.02    1:10.92  
 -- Toby Cordova              14 Mdsc                 1:05.07         DQ  
      4.4 Start before starting signal
 
Event 11  Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 54.53  27/02/2011 Robert Evans, Oswestry                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              15 Oswestry               54.46      53.41S 
  2 Tali Davies               15 Oswestry               59.37      56.83  
  3 Elliot Hughes             15 Titans                 57.73      57.39  
  4 Robbie Ross               15 Northgate              57.40      57.42  
  5 Sam Holland               15 Titans                 57.48      57.74  
  6 Macauley Carline          15 Wrekin College         59.55      59.63  
  7 Tom Horswood              15 Shrewsbury           1:01.23    1:01.08  
  8 Sam Kitching              15 Wasps                1:02.79    1:01.56  
  9 Maxwell Dalziel           15 Shrewsbury           1:02.47    1:01.78  
 10 Jimmy Kershaw             15 Titans               1:02.76    1:02.06  
 11 Caleb Anderson            15 Wasps                1:02.79    1:02.59  
 
Event 11  Boys 16 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 53.69  02/03/2009 Adam Fear, Ludlow-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Evans              16 Oswestry               54.53      55.09  
  2 Walter Meredith           16 Ludlow                 59.01      57.57  
  3 Sam Evans                 16 Wasps                  58.58      59.28  
  4 Bradley Hunter            16 Oswestry               59.72      59.48  
  5 Chris Owen                16 Oswestry             1:00.85      59.49  
  6 Joshua Edge               16 Wasps                1:00.66    1:00.04  
  7 Jordan Angell             16 Ludlow               1:02.50    1:03.77  
 
Event 11  Boys 17 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 51.64        2006 Charles Turner, Wellington                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Harber        18 Oakengates             54.90      56.19  
  2 Oliver Freeman            19 Wrekin College         58.75      56.52  
  3 David Main                19 Titans                 57.01      57.60  
  4 Dan Scriven               18 Mdsc                   56.23      58.60  
  5 Jamie Beebee              17 Wellington           1:00.00      59.42  
  6 Rob Wenlock               18 Mdsc                   58.22      59.84  
  7 Richard Grindrod          17 Mdsc                 1:00.28    1:00.04  
  8 Christopher Staples       28 Wrekin College         59.90    1:00.27  
  9 Han Lin                   17 Court                1:02.76    1:02.02  
 10 Michael Evans             17 Wellington           1:02.39    1:02.34  
 
Event 12  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:23.78  28/02/2010 Georgia M Huddleston, Shrewsbury           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellie Hutchings           11 Titans               1:31.30    1:29.91  
  2 Lauren Griffiths          11 Oswestry             1:35.59    1:31.73  
  3 Holly Townson             11 Wrekin College       1:33.70    1:32.50  
  4 Cameron Minifie           11 Northgate            1:37.78    1:33.66  
  5 Grace Ralph               11 Ludlow               1:36.89    1:35.28  
  6 Orla McCormack            11 Shrewsbury           1:39.47    1:36.52  
  7 Jenna Edmunds             11 Northgate            1:45.80    1:36.62  
  8 Meghan Hopkins            11 Wellington           1:41.59    1:40.49  
  9 Sian Preston-McLeod       11 Wellington           1:43.71    1:40.76  
 10 Aisling Sweeney           11 Newport              1:46.07    1:41.22  
 11 Shannon Davies            11 Titans               1:42.41    1:41.33  
 12 Luca Sucret-Fullerlove    11 Northgate            1:44.72    1:47.78  
 
Event 12  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:18.19        2005 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellie Sykes               12 Shrewsbury           1:27.69    1:23.39  
  2 Jennifer Ballinger        12 Northgate            1:29.14    1:23.70  
  3 Rebecca Woolley           12 Wrekin College       1:25.31    1:23.75  
  4 Connie Sanders            12 Wrekin College       1:31.59    1:26.94  
  5 Holly Himsworth           12 Wasps                1:30.31    1:29.63  
  6 Ellie Hatton              12 Court                1:30.37    1:30.49  
  7 Murrin Dalrymple          12 Titans               1:33.36    1:31.48  
  8 Eden Moseley              12 Titans               1:35.79    1:33.03  
  9 Ellie Petch               12 Northgate            1:36.72    1:33.22  
 10 Naomi R Chapman           12 Oswestry             1:33.87    1:35.33  
 11 Elinor Haworth            12 Titans               1:36.18    1:35.69  
 12 Sarah Fewtrell            12 Oakengates           1:39.30    1:35.93  
 13 Sophie Coombs             12 Northgate            1:38.17    1:36.14  
 14 Molly Jackman             12 Newport              1:39.72    1:36.85  
 15 Anna Horlock              12 Shrewsbury           1:40.01    1:37.82  
 16 Sunetra Chaterjee         12 Titans               1:38.47    1:38.78  
 17 Helen Staite              12 Newport              1:40.20    1:41.65  
 18 Anais Carson-Mee          12 Titans               1:40.12    1:44.00  
 
Event 12  Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:18.65        1990 Hannah Wilby, Shrewsbury                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgia Huddleston        13 Wrekin College       1:15.69    1:15.98S 
  2 Chantelle Ridgway         13 Titans               1:26.02    1:27.10  
  3 Olivia Davies             13 Oswestry             1:33.22    1:29.18  
  4 Jodie Beddow              13 Shrewsbury           1:32.17    1:30.01  
  5 Lucy Fairbanks            13 Shrewsbury           1:33.16    1:31.29  
  6 Megan Robson              13 Oakengates           1:29.47    1:32.01  
  7 Caitlin White             13 Wellington           1:34.10    1:33.51  
  8 Heather Ross              13 Northgate            1:33.80    1:33.55  
  9 Eve Morgan                13 Shrewsbury           1:34.16    1:35.99  
 
Event 12  Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:17.11        2006 Holly Hayward, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becky Hawthorn            14 Northgate            1:18.35    1:17.96  
  2 Chrissie Jones            14 Northgate            1:19.12    1:20.72  
  3 Sophia Baig               14 Wrekin College       1:27.30    1:22.71  
  4 Holly Barnett             14 Wrekin College       1:20.80    1:24.15  
  5 Emma Sans                 14 Wrekin College       1:26.02    1:25.14  
  6 Amelia Penn               14 Wasps                1:24.89    1:25.70  
  7 Alice Thompson            14 Oakengates           1:25.82    1:26.42  
  8 Isla Meredith             14 Ludlow               1:29.02    1:28.65  
  9 Amy Latham                14 Titans               1:29.68    1:33.05  
 10 Madeleine Wong            14 Wellington           1:30.77    1:34.66  
 11 %Ffion Butler             14 Shrewsbury           1:47.76    1:51.07  
 
Event 12  Girls 15 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:16.81        2007 Stefanie Otto, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Llawen Rossell-Smith      15 Titans               1:16.05    1:16.35S 
  2 Kate Grindley             15 Shrewsbury           1:28.92    1:25.96  
  3 Claire Beddow             15 Shrewsbury           1:28.94    1:27.60  
  4 Kate Boyd                 15 Oakengates           1:28.15    1:28.48  
  5 Olivia Phoenix            15 Wrekin College       1:26.80    1:29.41  
  6 Laura Henley              15 Wellington           1:27.12    1:29.99  
  7 Issy Lester               15 Shrewsbury           1:28.90    1:30.19  
 
Event 12  Girls 16 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:16.02  01/03/2008 Stefanie Otto, Northgate-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy Tracy               16 Wrekin College       1:19.60    1:23.33  
  2 Philippa Brown            16 Wrekin College       1:27.50    1:26.40  
  3 Grace McCartney           16 Shrewsbury           1:27.12    1:27.66  
  4 Shannon Hartley-Cain      16 Wrekin College       1:27.99    1:28.33  
  5 Megan Redshaw             16 Wellington           1:27.40    1:34.42  
 
Event 12  Girls 17 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:15.04  27/02/2011 Rachael Hares, Whitchurch                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachel Hares              28 Wasps                1:16.00    1:16.66  
 
Event 13  Boys 15 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 25.53  14/03/2008 Adam Fear, Ludlow-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              15 Oswestry               24.01      24.75S 
  2 Tali Davies               15 Oswestry               25.97      26.33  
  3 Robbie Ross               15 Northgate              26.40      26.36  
  4 Sam Holland               15 Titans                 26.46      26.39  
  5 Elliot Hughes             15 Titans                 27.63      26.67  
  6 Macauley Carline          15 Wrekin College         28.59      27.80  
  7 Caleb Anderson            15 Wasps                  28.48      28.27  
  8 Sam Kitching              15 Wasps                  28.47      28.29  
  9 Tom Horswood              15 Shrewsbury             28.41      28.43  
 10 Maxwell Dalziel           15 Shrewsbury             28.76      28.67  
 11 Hayden Ciesielski         15 Wasps                  28.89      28.68  
 12 Robert Adams              15 Oakengates             28.87      28.73  
 13 Jimmy Kershaw             15 Titans                 28.50      28.82  
 14 Jay Beech                 15 Northgate              27.90      31.27  
 
Event 13  Boys 16 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 24.97  04/03/2009 Adam Fear, Ludlow-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Evans              16 Oswestry               25.32      25.36  
  2 Chris Owen                16 Oswestry               27.13      26.61  
  3 Walter Meredith           16 Ludlow                 27.40      27.12  
  3 Bradley Hunter            16 Oswestry               26.71      27.12  
  5 Sam Evans                 16 Wasps                  27.03      27.24  
  6 Joshua Edge               16 Wasps                  28.10      27.71  
  7 Thomas Bishop             16 Wasps                  27.92      27.90  
  8 Jordan Angell             16 Ludlow                 28.32      28.42  
  9 William Thomas            16 Northgate              28.90      28.45  
 
Event 13  Boys 17 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 23.92        2006 Charles Turner, Wellington                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Harber        18 Oakengates             25.15      26.00  
  1 James Barrett             38 Court                  25.70      26.00  
  3 Oliver Freeman            19 Wrekin College         26.40      26.26  
  4 David Main                19 Titans                 25.92      26.30  
  5 Jamie Beebee              17 Wellington             27.00      26.98  
  6 Jack Booth                17 Mdsc                   27.33      27.22  
  7 Richard Grindrod          17 Mdsc                   27.32      27.23  
  7 Rob Wenlock               18 Mdsc                   26.60      27.23  
  9 Christopher Staples       28 Wrekin College         28.50      27.69  
 10 Han Lin                   17 Court                  28.26      27.93  
 11 Ellis Davies              19 Shrewsbury             27.10      29.17  
 12 Ian Martin                21 Newport                28.80      30.01  
 
Event 14  Girls 15 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 31.53  27/02/2011 Madalaine Tracy, WREKIN COLLEGE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Phoenix            15 Wrekin College         32.80      33.09  
  2 Claire Beddow             15 Shrewsbury             34.87      34.82  
  3 Llawen Rossell-Smith      15 Titans                 37.04      35.01  
 
Event 14  Girls 16 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 32.07  04/03/2009 Charlotte Archdeacon, Whitchurch Wasps       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy Tracy               16 Wrekin College         31.59      31.20S 
  2 Shannon Hartley-Cain      16 Wrekin College         34.40      33.64  
  3 Philippa Brown            16 Wrekin College         33.20      34.02  
  4 Amy Carter                16 Shrewsbury             35.62      35.37  
  5 Amy Farr                  16 Wasps                  36.51      36.30  
 
Event 14  Girls 17 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 32.09  28/02/2010 Charlotte Archdeacon, Whitchurch             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannah Dodwell            18 Wrekin College         32.98      32.43  
  2 Nia Williams              17 Oswestry               33.86      33.61  
 -- Helen Mason               26 Mdsc                   34.20         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 
Event 15  Boys 10 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 6:14.97  27/02/2011 Luke Smith, WREKIN COLLEGE                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hector Pardoe             10 Titans               5:43.20    5:34.13S 
  2 Daniel Johnson            10 Wrekin College       6:54.20    6:33.29  
  3 Joseph Care               10 Wrekin College       6:55.50    6:52.25  
 -- Freddie Bottrill          10 Titans               7:54.65         DQ  
      7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous - breast
 -- Kieron Morris             10 Titans               7:54.30         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn) - back
 
Event 15  Boys 11 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:48.67  03/03/2009 Alfie Pardoe, Titans                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luke Smith                11 Newport              6:14.97    6:14.05  
  2 Jack Darley               11 Northgate            6:38.56    6:23.05  
 -- Tyler Mclean              11 Titans               6:06.72         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn) - back
 
Event 15  Boys 12 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:22.01  28/02/2010 James Wilson, Titans                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luke Parker               12 Titans               5:47.49    5:35.81  
  2 Michael Doyle             12 Titans               6:00.90    5:46.03  
  3 Jacob Blakemore           12 Wrekin College       5:58.10    5:46.63  
  4 Jon Mills                 12 Wrekin College       5:59.40    5:52.49  
  5 Charlie Percox            12 Wrekin College       6:05.30    6:01.53  
  6 Aron Preece               12 Shrewsbury           6:38.06    6:05.03  
  7 Tom Rowley                12 Shrewsbury           6:19.18    6:07.69  
  8 William Lewis             12 Northgate            6:31.10    6:20.80  
 
Event 15  Boys 13 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:09.39  28/02/2010 Daniel Jones, Oswestry                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Griffiths         13 Northgate            5:42.96    5:37.13  
  2 William Carter            13 Shrewsbury           6:14.03    5:46.36  
  3 James Bramhill            13 Wrekin College       6:15.87    5:52.14  
  4 Ed Saxon                  13 Shrewsbury           6:05.35    5:57.45  
 -- Oliver Preece             13 Oakengates           6:01.13         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn) - back
 
Event 15  Boys 14 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 4:49.65  27/02/2011 Daniel Jones, Oswestry                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaran Darley              14 Northgate            5:14.25    5:09.41  
  2 William Slawson           14 Shrewsbury           5:31.53    5:16.80  
  3 Alfie Pardoe              14 Titans               5:20.09    5:17.66  
  4 Jordan Stamp              14 Court                5:49.38    5:38.06  
  5 Lewis Langford            14 Oakengates           5:49.16    5:41.99  
  6 Oliver Hughes             14 Oswestry             5:58.02    5:52.61  
 -- Tom Lloyd                 14 Titans               5:59.11         DQ  
      8.2 Arms not brought forward over the water - fly
 
Event 15  Boys 15 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 4:51.38  02/03/2008 Adam Fear, Ludlow-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              15 Oswestry             4:49.65    4:40.90S 
  2 Robbie Ross               15 Northgate            5:00.04    4:59.58  
  3 Macauley Carline          15 Wrekin College       5:09.52    5:01.95  
  4 Sam Holland               15 Titans               5:12.21    5:14.48  
  5 Tom Horswood              15 Shrewsbury           5:26.74    5:18.94  
  6 Jimmy Kershaw             15 Titans               5:42.39    5:41.07  
 
Event 15  Boys 17 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 4:38.91        2007 Chris Bayliss, Ludlow                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steffan Williams          20 Oswestry             4:39.51    4:44.41  
  2 David Main                19 Titans               5:18.53    5:05.73  
  3 Ellis Davies              19 Shrewsbury           5:10.00    5:35.10  
 
Event 16  Girls 10 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 6:15.88  03/03/2009 Lauren Holland, Oakengates                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elinor Southward          10 Titans               6:12.40    6:01.12S 
  2 Kate Haworth              10 Titans               6:25.69    6:17.23  
  3 Molly Chapman             10 Northgate            6:56.03    6:32.36  
  4 Susan Rogers-Coltman      10 Wrekin College       6:55.10    6:39.27  
  5 Tess Sanders              10 Wrekin College       6:58.40    6:42.01  
  6 Rosie Holland             10 Titans               7:01.96    6:51.28  
  7 Sarala Chatterjee         10 Titans               7:34.47    6:55.83  
 
Event 16  Girls 11 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:42.23  28/02/2010 Georgia M Huddleston, Shrewsbury           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holly Townson             11 Wrekin College       5:54.20    5:46.41  
  2 Ellie Hutchings           11 Titans               6:05.52    5:57.84  
  3 Ellie Russell             11 Titans               7:09.56    6:14.66  
  4 Cameron Minifie           11 Northgate            6:34.53    6:22.73  
  5 Charlotte Griffiths       11 Northgate            6:57.37    6:39.95  
 
Event 16  Girls 12 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:08.48        2005 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Woolley           12 Wrekin College       5:50.23    5:33.84  
  2 Connie Sanders            12 Wrekin College       5:50.77    5:36.42  
  3 Murrin Dalrymple          12 Titans               5:54.20    5:41.99  
  4 Ellie Sykes               12 Shrewsbury           6:08.69    5:54.12  
  5 Jennifer Ballinger        12 Northgate            6:16.31    6:13.11  
  6 Elinor Haworth            12 Titans               6:43.94    6:19.60  
  7 Anna Horlock              12 Shrewsbury           6:30.41    6:27.75  
  8 Sunetra Chaterjee         12 Titans               6:42.13    6:37.79  
 
Event 16  Girls 13 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:01.63        2006 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgia Huddleston        13 Wrekin College       5:32.22    5:27.71  
  2 Lucy Fairbanks            13 Shrewsbury           5:40.82    5:33.55  
  3 Chantelle Ridgway         13 Titans               5:44.12    5:33.70  
  4 Lauren Holland            13 Wrekin College       5:44.20    5:42.44  
  5 Lolly Latham              13 Shrewsbury           6:15.10    6:15.04  
 
Event 16  Girls 14 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:04.23  28/02/2010 Madelaine Tracy, WREKIN COLLEGE            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sophia Baig               14 Wrekin College       5:40.30    5:15.24  
  2 Chrissie Jones            14 Northgate            5:22.57    5:21.57  
  3 Holly Barnett             14 Wrekin College       5:22.50    5:34.57  
  4 Becky Hawthorn            14 Northgate            5:40.62    5:38.05  
  5 Emma Sans                 14 Wrekin College       5:53.39    5:53.28  
  6 Sophie Blakstad           14 Northgate            6:10.66    6:16.45  
  7 Lauren Bond               14 Wasps                6:12.18    6:20.80  
 -- Amy Latham                14 Titans               6:12.03         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn) - back
 
Event 16  Girls 15 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 4:57.68  03/03/2009 Alice Cousins, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Llawen Rossell-Smith      15 Titans               5:38.79    5:27.18  
  2 Olivia Phoenix            15 Wrekin College       5:37.70    5:36.65  
 
Event 16  Girls 16 Year Olds 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:04.46  28/02/2010 Alice Cousins, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy Tracy               16 Wrekin College       4:57.70    4:55.59S 
  2 Shannon Hartley-Cain      16 Wrekin College       5:49.60    5:34.37  
 
Event 16  Girls 17 & Over 400 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 5:01.33  27/02/2011 Alice Cousins, WREKIN COLLEGE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alice Cousins             18 Wrekin College       5:01.03    4:56.05S 
  2 Hannah Dodwell            18 Wrekin College       5:40.44    5:38.02