Licensed to Shropshire Co. ASA Champ Meet
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 29/02/2012 08:13 AM
               County Age Groups 2012 - 25/02/2012 to 04/03/2012               
                            County Age Groups 2011                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:49.19  26/02/2011 Niamh Hofland, WREKIN COLLEGE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abigail Parker             9 Titans               3:08.48    2:51.21  
  2 Jessica Griffiths          9 Northgate            2:55.83    2:51.72  
  3 Lucy Armitage              9 Newport              3:12.74    2:51.93  
  4 Ella Townson               9 Wrekin College       3:17.50    2:57.86  
  5 Maddie Nicholson           9 Wasps                3:18.13    2:58.48  
  6 Gemma Hughes               9 Shrewsbury           3:13.21    3:00.35  
  7 Ellie Jackson              9 Northgate            3:01.18    3:01.44  
  8 Elle Humphries             9 Northgate            3:09.11    3:02.00  
  9 Molly Leach                9 Northgate            3:12.30    3:07.96  
 10 Hannah Moseley             9 Court                3:18.12    3:11.79  
 11 Abi Whitehead              9 Northgate            3:13.54    3:18.78  
 -- Phillipa Greenwood         9 Wasps                3:15.22         DQ  
      4.4 Start before starting signal
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:24.51        2003 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elinor Southward          10 Titans               2:34.28    2:32.66  
  2 Kate Haworth              10 Titans               2:46.75    2:40.15  
  3 Molly Chapman             10 Northgate            2:48.03    2:41.62  
  4 Susan Rogers-Coltman      10 Wrekin College       2:57.70    2:43.72  
  5 Rosie Holland             10 Titans               2:49.73    2:44.13  
  6 Tess Sanders              10 Wrekin College       2:49.27    2:46.26  
  7 Zara Leleux               10 Wellington           3:03.08    2:51.44  
  8 Rebecca Morgan            10 Ludlow               3:04.11    2:52.95  
  9 Ella Thatcher-Plant       10 Oakengates           3:07.49    2:57.19  
 10 Charlotte Smith           10 Wasps                3:08.00    2:58.54  
 11 Beatrice Benson-Lawley    10 Ludlow               3:08.17    3:03.10  
 12 Sarala Chatterjee         10 Titans               3:08.23    3:04.02  
 13 Charlotte Harrower        10 Oswestry             3:07.89    3:05.38  
 14 Sophie Hurst              10 Wellington           3:07.40    3:18.52  
 15 Mia Davies                10 Ludlow               3:07.01    3:20.94  
 
Event 1  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:15.92        2004 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holly Townson             11 Wrekin College       2:28.00    2:22.15  
  2 Ellie Hutchings           11 Titans               2:32.42    2:29.88  
  3 Lauren Griffiths          11 Oswestry             2:49.97    2:31.85  
  4 Cameron Minifie           11 Northgate            2:38.51    2:35.77  
  5 Ellie Russell             11 Titans               2:45.10    2:39.35  
  6 Sian Preston-McLeod       11 Wellington           2:46.33    2:43.84  
  7 Shannon Davies            11 Titans               2:52.03    2:44.33  
  8 Charlotte Griffiths       11 Northgate            2:49.63    2:46.39  
 
Event 1  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:12.41        2005 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Woolley           12 Wrekin College       2:26.54    2:20.60  
  2 Murrin Dalrymple          12 Titans               2:25.20    2:22.58  
  3 Connie Sanders            12 Wrekin College       2:25.75    2:22.97  
  4 Ellie Hatton              12 Court                2:26.42    2:30.98  
  5 Ellie Sykes               12 Shrewsbury           2:35.88    2:31.94  
  6 Naomi R Chapman           12 Oswestry             2:40.57    2:34.16  
  7 Sophie Coombs             12 Northgate            2:40.43    2:34.94  
  8 Lauren Tozer              12 Wellington           2:40.62    2:37.22  
  9 Sunetra Chaterjee         12 Titans               2:41.34    2:38.67  
 10 Jennifer Ballinger        12 Northgate            2:40.50    2:38.68  
 11 Elinor Haworth            12 Titans               2:41.45    2:39.08  
 12 Holly Himsworth           12 Wasps                2:41.49    2:42.03  
 13 Anais Carson-Mee          12 Titans               2:41.23    2:47.57  
 -- Eden Moseley              12 Titans               2:41.45         DQ  
      4.4 Start before starting signal
 
Event 1  Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:08.12        2006 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgia Huddleston        13 Wrekin College       2:11.72    2:13.75  
  2 Chantelle Ridgway         13 Titans               2:20.89    2:18.50  
  3 Lucy Fairbanks            13 Shrewsbury           2:22.05    2:21.36  
  4 Lauren Holland            13 Wrekin College       2:25.80    2:24.15  
  5 Jodie Beddow              13 Shrewsbury           2:25.82    2:25.69  
  6 Megan Robson              13 Oakengates           2:30.31    2:28.51  
  7 Cerys Furlong             13 Wellington           2:30.15    2:30.06  
  8 Lolly Latham              13 Shrewsbury           2:34.06    2:34.82  
  9 Harriet Fitzpatrick       13 Northgate            2:33.60    2:37.39  
 10 Olivia Davies             13 Oswestry             2:33.91    2:41.37  
 
Event 1  Girls 14 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:07.15        2007 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sophia Baig               14 Wrekin College       2:14.00    2:12.17  
  2 Chrissie Jones            14 Northgate            2:15.41    2:12.45  
  3 Alexandra Harris          14 Wrekin College       2:09.30    2:13.93  
  4 Holly Barnett             14 Wrekin College       2:12.40    2:14.07  
  5 Anouska Gwilliam          14 Titans               2:22.46    2:18.98  
  6 Rakshanda Sadavarte       14 Wrekin College       2:26.46    2:24.86  
  7 Isla Meredith             14 Ludlow               2:24.45    2:25.10  
  8 Becky Hawthorn            14 Northgate            2:22.42    2:27.78  
  9 Amy Latham                14 Titans               2:29.54    2:30.94  
 10 Emma Sans                 14 Wrekin College       2:29.10    2:33.04  
 11 %Ffion Butler             14 Shrewsbury           3:00.00    2:56.52  
 
Event 1  Girls 15 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:06.28  28/02/2009 Alice Cousins, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Phoenix            15 Wrekin College       2:12.00    2:15.71  
  2 Issy Lester               15 Shrewsbury           2:17.80    2:20.94  
  3 Llawen Rossell-Smith      15 Titans               2:25.68    2:21.46  
  4 Claire Beddow             15 Shrewsbury           2:21.39    2:22.12  
  5 Lauren Pestana            15 Northgate            2:25.10    2:28.42  
 
Event 1  Girls 16 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:06.35        2006 Natsha Turner, Wellington                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy Tracy               16 Wrekin College       2:04.50    2:05.72S 
  2 Philippa Brown            16 Wrekin College       2:20.50    2:21.08  
  3 Lydia Jamieson            16 Wasps                2:17.46    2:21.37  
  4 Shannon Hartley-Cain      16 Wrekin College       2:25.00    2:22.50  
  5 Amy Carter                16 Shrewsbury           2:25.12    2:24.26  
  6 Jade Evans                16 Wellington           2:25.04    2:26.49  
 
Event 1  Girls 17 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:07.62  26/02/2011 Alice Cousins, WREKIN COLLEGE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alice Cousins             18 Wrekin College       2:07.62    2:06.42S 
  2 Hannah Dodwell            18 Wrekin College       2:18.65    2:17.20  
  3 Nia Williams              17 Oswestry             2:17.00    2:18.13  
  4 Victoria Highfield        17 Wrekin College       2:25.61    2:31.10  
 
Event 2  Boys 9 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 3:34.89  26/02/2011 Hector Pardoe, Titans                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell Hunt              9 Oswestry             4:09.67    4:04.23  
  2 Gabriel Wong               9 Wellington           4:18.12    4:04.36  
  3 Daniel Bowen               9 Northgate            4:29.12    4:05.62  
  4 Isaac Davies               9 Oswestry             4:12.38    4:07.87  
  5 Zac Plant                  9 Shrewsbury           4:30.66    4:11.09  
  6 Isaac Dawson               9 Wasps                4:26.11    4:13.33  
  7 Kareem El Degwy            9 Wasps                4:24.06    4:13.90  
  8 Jamie Chen                 9 Oakengates           4:15.00    4:21.43  
 -- Woody Goodall              9 Shrewsbury           4:29.51         DQ  
      7.2 Stroke cycle not one arm stroke to one leg kick
 -- Joe Rowley                 9 Shrewsbury           4:26.80         DQ  
      7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
 
Event 2  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 3:25.63  27/02/2010 Joel Roura, Oakengates                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hector Pardoe             10 Titans               3:29.52    3:26.38  
  2 Joseph Care               10 Wrekin College       3:52.97    3:30.37  
  3 Daniel Johnson            10 Wrekin College       3:57.97    3:41.30  
  4 William Bernasconi        10 Northgate            3:49.70    3:43.17  
  5 Ben Taylor                10 Shrewsbury           4:07.00    3:51.13  
  6 Freddie Bottrill          10 Titans               4:09.56    4:11.88  
 
Event 2  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 3:08.11        2007 Robert Evans, Oswestry                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler Mclean              11 Titans               3:09.87    3:05.70S 
  2 Jack Darley               11 Northgate            3:42.19    3:28.65  
  3 Lloyd Davies              11 Shrewsbury           3:38.47    3:31.46  
  4 Luke Smith                11 Newport              3:29.60    3:32.46  
  5 Sam Neeld                 11 Newport              3:42.78    3:34.72  
  6 Haydn Ricketts            11 Oakengates           3:48.73    3:44.12  
  7 Joseph Law                11 Oswestry             3:48.76    3:44.69  
 
Event 2  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:50.49  27/02/2010 James Wilson, Titans                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joel Roura                12 Oakengates           3:13.13    3:10.84  
  2 Jacob Blakemore           12 Wrekin College       3:29.00    3:11.19  
  3 Henry McNab               12 Ludlow               3:24.77    3:14.15  
  4 Charlie Percox            12 Wrekin College       3:17.70    3:16.68  
  5 Michael Doyle             12 Titans               3:26.46    3:17.51  
  6 Jon Mills                 12 Wrekin College       3:27.72    3:24.83  
  7 Ben Dawson                12 Wasps                3:35.89    3:27.44  
  8 Tom Rowley                12 Shrewsbury           3:26.46    3:28.26  
  9 Aron Preece               12 Shrewsbury           3:31.97    3:29.04  
 10 Luca Manna-Smith          12 Oswestry             3:34.83    3:30.47  
 11 William Lewis             12 Northgate            3:34.60    3:32.60  
 -- Robbie Jowett             12 Shrewsbury           3:35.07         DQ  
      7.6 Did not touch at turn or finish with both hands, or touch not simultaneous
 
Event 2  Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:40.32        2002 Jamie Leadbetter, Oakengates               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom Sykes                 13 Shrewsbury           2:51.70    2:46.10  
  2 Matthew Griffiths         13 Northgate            3:07.78    2:58.84  
  3 Ed Saxon                  13 Shrewsbury           3:18.96    3:02.86  
  4 Oliver Preece             13 Oakengates           3:11.64    3:03.75  
  5 Joey Ellis-Perks          13 Northgate            3:20.13    3:19.29  
  6 Eoin Stein                13 Wasps                3:21.09    3:19.31  
  7 Jack Bacon                13 Titans               3:21.09    3:20.55  
 
Event 2  Boys 14 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:28.19  26/02/2011 Daniel Jones, Oswestry                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alfie Pardoe              14 Titans               2:52.60    2:48.59  
  2 Jack Sanders              14 Wrekin College       2:56.16    2:51.49  
  3 Aaran Darley              14 Northgate            2:58.22    2:53.96  
  4 Thomas Preston-McLeod     14 Wellington           2:58.21    2:55.31  
  5 Tom Lloyd                 14 Titans               3:08.40    3:09.71  
 
Event 2  Boys 15 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:32.77        2004 Chris Bayliss, Ludlow                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              15 Oswestry             2:28.19    2:26.86S 
  2 Elliot Hughes             15 Titans               2:50.19    2:44.27  
  3 Sam Holland               15 Titans               2:57.42    2:46.66  
  4 Robbie Ross               15 Northgate            2:49.80    2:47.82  
  5 Tom Horswood              15 Shrewsbury           2:57.36    2:49.05  
  6 Jay Beech                 15 Northgate            2:58.90    3:05.62  
 
Event 2  Boys 16 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:27.12        2005 Chris Bayliss, Ludlow                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Evans              16 Oswestry             2:35.18    2:40.85  
  2 Walter Meredith           16 Ludlow               2:49.90    2:49.62  
  3 Bradley Hunter            16 Oswestry             2:51.28    2:55.13  
 
Event 2  Boys 17 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:21.31  01/03/2009 Chris Bayliss, Ludlow-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steffan Williams          20 Oswestry             2:28.14    2:30.48  
  2 David Main                19 Titans               2:41.76    2:38.44  
  3 Jamie Beebee              17 Wellington           2:45.00    2:47.36  
 
Event 3  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:11.88        2004 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holly Townson             11 Wrekin College       1:18.80    1:15.47  
  2 Lauren Griffiths          11 Oswestry             1:23.21    1:17.69  
  3 Ellie Hutchings           11 Titans               1:18.98    1:17.72  
  4 Ellie Russell             11 Titans               1:24.80    1:22.80  
  5 Cameron Minifie           11 Northgate            1:28.74    1:26.02  
  6 Meghan Hopkins            11 Wellington           1:32.91    1:27.05  
  7 Aisling Sweeney           11 Newport              1:33.90    1:30.68  
  8 Sian Preston-McLeod       11 Wellington           1:33.69    1:30.95  
  9 Shannon Davies            11 Titans               1:33.87    1:32.19  
 10 Anna Overton              11 Northgate            1:33.34    1:33.39  
 
Event 3  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:09.16        2005 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Woolley           12 Wrekin College       1:17.05    1:12.76  
  2 Murrin Dalrymple          12 Titans               1:18.26    1:15.75  
  3 Holly Himsworth           12 Wasps                1:24.61    1:19.35  
  4 Ffion Gilbert             12 Ludlow               1:21.09    1:19.53  
  5 Connie Sanders            12 Wrekin College       1:24.01    1:20.08  
  6 Ellie Sykes               12 Shrewsbury           1:25.72    1:20.72  
  7 Ellie Hatton              12 Court                1:22.60    1:21.15  
  8 Megan Potts               12 Shrewsbury           1:26.94    1:22.55  
  9 Anna Horlock              12 Shrewsbury           1:26.10    1:23.25  
 10 Anais Carson-Mee          12 Titans               1:27.83    1:24.26  
 11 Lauren Tozer              12 Wellington           1:27.82    1:27.19  
 12 Eden Moseley              12 Titans               1:27.89    1:28.32  
 13 Elinor Haworth            12 Titans               1:27.85    1:29.04  
 14 Sunetra Chaterjee         12 Titans               1:27.87    1:29.28  
 15 Jennifer Ballinger        12 Northgate            1:26.41    1:29.70  
 
Event 3  Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:04.77        2006 Alexandra Hooper, Shrewsbury               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgia Huddleston        13 Wrekin College       1:11.24    1:11.84  
  2 Chantelle Ridgway         13 Titans               1:14.99    1:14.43  
  3 Lucy Fairbanks            13 Shrewsbury           1:15.12    1:15.03  
  4 Lauren Holland            13 Wrekin College       1:19.50    1:18.21  
  5 Jodie Beddow              13 Shrewsbury           1:23.38    1:20.28  
  6 Megan Robson              13 Oakengates           1:19.97    1:20.67  
  7 Lolly Latham              13 Shrewsbury           1:22.22    1:22.21  
  8 Katie Deakin              13 Mdsc                 1:23.39    1:22.84  
  9 Eve Morgan                13 Shrewsbury           1:23.13    1:23.51  
 10 Harriet Fitzpatrick       13 Northgate            1:23.10    1:24.63  
 11 Jemima Morris             13 Northgate            1:22.60    1:25.49  
 
Event 3  Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:06.69        2007 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sophia Baig               14 Wrekin College       1:12.27    1:09.14  
  2 Alexandra Harris          14 Wrekin College       1:08.30    1:09.94  
  3 Holly Barnett             14 Wrekin College       1:09.80    1:10.48  
  4 Chrissie Jones            14 Northgate            1:13.69    1:13.80  
  5 Anouska Gwilliam          14 Titans               1:15.01    1:14.43  
  6 Sophie Blakstad           14 Northgate            1:18.46    1:16.42  
  7 Isla Meredith             14 Ludlow               1:18.50    1:17.83  
  8 Abigail Leech             14 Shrewsbury           1:18.77    1:18.39  
  9 Becky Hawthorn            14 Northgate            1:20.31    1:18.85  
 10 Rakshanda Sadavarte       14 Wrekin College       1:19.28    1:19.20  
 11 Catherine Parsonage       14 Wasps                1:18.89    1:19.79  
 12 Jessica Evans             14 Oakengates           1:20.55    1:22.77  
 13 Emma Sans                 14 Wrekin College       1:20.02    1:22.83  
 14 %Ffion Butler             14 Shrewsbury           1:38.62    1:29.71  
 -- Amy Latham                14 Titans               1:20.93         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 
Event 3  Girls 15 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:04.05        2007 Alexandra Hooper, Shrewsbury               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Phoenix            15 Wrekin College       1:08.30    1:09.83  
  2 Issy Lester               15 Shrewsbury           1:11.30    1:13.16  
  3 Claire Beddow             15 Shrewsbury           1:14.48    1:13.54  
  4 Llawen Rossell-Smith      15 Titans               1:18.83    1:13.93  
  5 Serena Chauhan            15 Northgate            1:17.10    1:20.61  
 
Event 3  Girls 16 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:05.73  28/02/2009 Charlotte Archdeacon, Whitchurch Wasps     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy Tracy               16 Wrekin College       1:07.00    1:06.13  
  2 Shannon Hartley-Cain      16 Wrekin College       1:12.00    1:10.98  
  3 Lydia Jamieson            16 Wasps                1:12.46    1:13.47  
  4 Philippa Brown            16 Wrekin College       1:13.70    1:13.55  
  5 Amy Carter                16 Shrewsbury           1:15.03    1:14.88  
  6 Jade Evans                16 Wellington           1:17.31    1:15.78  
 
Event 3  Girls 17 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:06.51  27/02/2010 Charlotte Archdeacon, Whitchurch           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alice Cousins             18 Wrekin College       1:08.70    1:06.31S 
  2 Hannah Dodwell            18 Wrekin College       1:09.38    1:09.82  
  3 Nia Williams              17 Oswestry             1:09.91    1:12.25  
  4 Helen Mason               26 Mdsc                 1:14.17    1:15.28  
  5 Victoria Highfield        17 Wrekin College       1:16.41    1:19.65  
 
Event 4  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:09.93        2006 Daniel Evans, Shrewsbury                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luke Parker               12 Titans               1:21.96    1:17.32  
  2 Charlie Percox            12 Wrekin College       1:21.92    1:18.18  
  3 Jacob Blakemore           12 Wrekin College       1:25.50    1:19.51  
  4 Michael Doyle             12 Titans               1:26.59    1:25.15  
  5 Aron Preece               12 Shrewsbury           1:26.94    1:25.71  
  6 Jon Mills                 12 Wrekin College       1:27.20    1:27.32  
  7 Tom Rowley                12 Shrewsbury           1:26.35    1:28.85  
 
Event 4  Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:02.10  03/03/2009 Matthew Rose, Wellington-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Billy Hunt                13 Oswestry             1:21.13    1:13.54  
  2 James Bramhill            13 Wrekin College       1:18.13    1:15.36  
  3 Matthew Griffiths         13 Northgate            1:18.84    1:16.22  
  4 William Carter            13 Shrewsbury           1:21.35    1:17.04  
  5 Ed Saxon                  13 Shrewsbury           1:19.06    1:17.72  
  6 Tom Sykes                 13 Shrewsbury           1:20.87    1:19.97  
  7 Matthew Hatton            13 Oakengates           1:21.11    1:23.40  
 
Event 4  Boys 14 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:00.83  26/02/2011 Daniel Jones, Oswestry                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Slawson           14 Shrewsbury           1:11.16    1:06.93  
  2 Edward Reid               14 Wasps                1:16.29    1:10.11  
  3 Aaran Darley              14 Northgate            1:09.23    1:10.39  
  4 Oliver Hughes             14 Oswestry             1:15.73    1:11.63  
  5 James Cook                14 Wasps                1:13.24    1:11.73  
  6 Liam Roberts              14 Wasps                1:16.29    1:12.99  
  7 Alfie Pardoe              14 Titans               1:16.12    1:14.75  
  8 Lewis Langford            14 Oakengates           1:14.30    1:16.20  
  9 Todd Hunter               14 Oswestry             1:15.81    1:20.27  
 10 Tom Lloyd                 14 Titans               1:16.29    1:22.48  
 
Event 4  Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:00.08  03/03/2009 Dan Evans, Shrewsbury-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              15 Oswestry               58.65      59.01S 
  2 Elliot Hughes             15 Titans               1:04.82    1:02.69  
  3 Tali Davies               15 Oswestry             1:07.79    1:04.98  
  4 Robbie Ross               15 Northgate            1:07.20    1:07.42  
  5 Sam Holland               15 Titans               1:10.70    1:11.35  
  6 Caleb Anderson            15 Wasps                1:12.29    1:13.34  
  7 Jimmy Kershaw             15 Titans               1:12.28    1:18.51  
 
Event 4  Boys 16 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 58.56  27/02/2010 Jacob Laybourne, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Evans              16 Oswestry             1:04.29    1:04.44  
 
Event 4  Boys 17 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 1:00.13  27/02/2010 Steffan Williams, Oswestry                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steffan Williams          20 Oswestry               59.26      59.36S 
  2 Jamie Beebee              17 Wellington           1:05.00    1:03.60  
  3 David Main                19 Titans               1:05.91    1:06.04  
 
Event 5  Girls 15 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 30.29  26/02/2011 Madalaine Tracy, WREKIN COLLEGE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Phoenix            15 Wrekin College         33.00      32.65  
  2 Llawen Rossell-Smith      15 Titans                 33.63      33.80  
  3 Issy Lester               15 Shrewsbury             33.71      34.13  
  4 Jess Jones                15 Northgate              34.81      34.66  
  5 Laura Henley              15 Wellington             34.15      34.76  
  6 Kate Boyd                 15 Oakengates             35.55      35.63  
 
Event 5  Girls 16 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 30.40        2006 Natasha Turner, Wellington                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy Tracy               16 Wrekin College         30.20      30.14S 
  2 Lydia Jamieson            16 Wasps                  32.32      32.50  
  3 Philippa Brown            16 Wrekin College         32.90      32.53  
  4 Shannon Hartley-Cain      16 Wrekin College         35.30      34.00  
  5 Amy Farr                  16 Wasps                  34.27      34.02  
  6 Amy Carter                16 Shrewsbury             34.58      35.09  
  7 Megan Redshaw             16 Wellington             34.10      37.12  
 
Event 5  Girls 17 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
ShropCntyRec: S 30.49        2007 Natasha Turner, Wellington                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tessa Murphy              25 Wrekin College         33.00      30.11S 
  2 Nia Williams              17 Oswestry               31.06      30.96  
  3 Hannah Dodwell            18 Wrekin College         31.78      31.75  
  4 Helen Mason               26 Mdsc                   33.50      33.80  
 
Event 6  Boys 15 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 32.20  04/03/2009 Daniel Scriven, MDSC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Jones              15 Oswestry               31.98      32.66  
  2 Robert Adams              15 Oakengates             34.19      33.44  
  3 Sam Holland               15 Titans                 38.55      35.72  
  4 Robbie Ross               15 Northgate              38.69      36.01  
  5 Elliot Hughes             15 Titans                 38.28      36.17  
  6 Tom Horswood              15 Shrewsbury             35.40      36.43  
  7 Toby Roberts              15 Oswestry               38.54      37.86  
  8 Jay Beech                 15 Northgate              37.54      38.31  
 -- Hayden Ciesielski         15 Wasps                  38.59     X38.37  
 
Event 6  Boys 16 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 31.30  27/02/2010 Daniel Scriven, Market Drayton               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Evans              16 Oswestry               32.11      31.86  
  2 Walter Meredith           16 Ludlow                 34.76      34.37  
  3 Bradley Hunter            16 Oswestry               34.95      35.24  
  4 Kieran Martin             16 Ludlow                 36.95      35.74  
  5 Chris Owen                16 Oswestry               37.14      37.55  
 -- Thomas Bishop             16 Wasps                  34.65     X34.36  
 
Event 6  Boys 17 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
ShropCntyRec: S 31.03        2007 Chris Bayliss, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dan Scriven               18 Mdsc                   30.91      31.88  
  2 David Main                19 Titans                 32.28      33.22  
 
Event 7  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 3:08.10  26/02/2011 Kate Haworth, Titans                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Griffiths          9 Northgate            3:26.43    3:15.03  
  2 Abigail Parker             9 Titans               3:41.80    3:25.56  
  3 Ellie Jackson              9 Northgate            3:31.83    3:25.86  
  4 Molly Leach                9 Northgate            3:42.40    3:26.75  
  5 Gemma Hughes               9 Shrewsbury           3:36.23    3:27.92  
  6 Maddie Nicholson           9 Wasps                3:37.43    3:32.90  
  7 Elle Humphries             9 Northgate            3:46.45    3:36.20  
  8 Hannah Moseley             9 Court                3:47.26    3:41.79  
 -- Ella Townson               9 Wrekin College       3:48.50         DQ  
      8.1 Body not on the breast (except when executing a turn) - fly
 -- Lucy Armitage              9 Newport              3:16.68         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn) - back
 -- Phillipa Greenwood         9 Wasps                3:33.50         DQ  
      8.2 Arms not brought forward together - fly
 -- Abi Whitehead              9 Northgate            3:39.00         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn) - back
 
Event 7  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:42.43        2003 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elinor Southward          10 Titans               2:50.60    2:51.43  
  2 Kate Haworth              10 Titans               3:05.03    2:55.36  
  3 Molly Chapman             10 Northgate            3:13.32    3:02.58  
  4 Susan Rogers-Coltman      10 Wrekin College       3:18.30    3:08.66  
  5 Tess Sanders              10 Wrekin College       3:17.18    3:10.58  
  6 Rosie Holland             10 Titans               3:18.49    3:12.67  
  7 Zara Leleux               10 Wellington           3:24.90    3:17.03  
  8 Rebecca Morgan            10 Ludlow               3:24.57    3:19.42  
  9 Sarala Chatterjee         10 Titans               3:24.97    3:23.46  
 
Event 7  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:30.65        2004 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holly Townson             11 Wrekin College       2:48.60    2:45.29  
  2 Ellie Hutchings           11 Titans               2:50.64    2:49.67  
  3 Lauren Griffiths          11 Oswestry             3:07.11    2:51.40  
  4 Cameron Minifie           11 Northgate            3:05.27    2:56.44  
  5 Ellie Russell             11 Titans               3:08.04    3:00.30  
  6 Meghan Hopkins            11 Wellington           3:05.34    3:04.19  
 
Event 7  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:37.28  01/03/2008 Nicola Jones, Oswestry                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Woolley           12 Wrekin College       2:43.85    2:37.42  
  2 Connie Sanders            12 Wrekin College       2:47.21    2:42.90  
  3 Murrin Dalrymple          12 Titans               2:50.60    2:45.40  
  4 Ellie Hatton              12 Court                2:49.07    2:53.21  
  5 Jennifer Ballinger        12 Northgate            2:57.01    2:56.31  
  6 Holly Himsworth           12 Wasps                2:57.69    2:56.89  
  7 Ffion Gilbert             12 Ludlow               2:57.06    2:57.19  
  8 Elinor Haworth            12 Titans               2:57.63    3:02.79  
  9 Sophie Coombs             12 Northgate            2:55.70    3:02.95  
 -- Sunetra Chaterjee         12 Titans               2:57.68         DQ  
      8.1 Body not on the breast (except when executing a turn) - fly
 -- Ellie Sykes               12 Shrewsbury           2:49.94         DQ  
      9.3 Finish of each stroke not in accordance with rules for the particular stroke - IM
 
Event 7  Girls 13 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:25.36        2006 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgia Huddleston        13 Wrekin College       2:31.03    2:34.25  
  2 Chantelle Ridgway         13 Titans               2:39.50    2:39.02  
  3 Lucy Fairbanks            13 Shrewsbury           2:44.50    2:41.60  
  4 Lauren Holland            13 Wrekin College       2:44.90    2:46.17  
  5 Megan Robson              13 Oakengates           2:49.96    2:52.84  
  6 Jodie Beddow              13 Shrewsbury           2:50.11    2:53.05  
  7 Olivia Davies             13 Oswestry             2:49.87    2:54.56  
 
Event 7  Girls 14 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:27.75  27/02/2010 Madelaine Tracy, WREKIN COLLEGE            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chrissie Jones            14 Northgate            2:34.21    2:31.02  
  2 Sophia Baig               14 Wrekin College       2:29.80    2:31.80  
  3 Holly Barnett             14 Wrekin College       2:32.00    2:36.36  
  4 Becky Hawthorn            14 Northgate            2:42.82    2:42.72  
  5 Rakshanda Sadavarte       14 Wrekin College       2:44.19    2:44.44  
  6 Anouska Gwilliam          14 Titans               2:44.39    2:51.39  
  7 %Ffion Butler             14 Shrewsbury           3:25.00    3:17.85  
 -- Emma Sans                 14 Wrekin College       2:44.10         DQ  
      9.3 Finish of each stroke not in accordance with rules for the particular stroke - IM
 -- Amy Latham                14 Titans               2:44.45         DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn) - back
 
Event 7  Girls 15 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:22.41  26/02/2011 Madalaine Tracy, WREKIN COLLEGE            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Llawen Rossell-Smith      15 Titans               2:35.42    2:34.41  
  2 Olivia Phoenix            15 Wrekin College       2:32.10    2:37.56  
  3 Issy Lester               15 Shrewsbury           2:38.15    2:39.37  
 
Event 7  Girls 16 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:26.90  02/03/2009 Charlotte Archdeacon, Whitchurch Wasps     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy Tracy               16 Wrekin College       2:21.90    2:22.90S 
  2 Philippa Brown            16 Wrekin College       2:36.50    2:39.77  
  3 Shannon Hartley-Cain      16 Wrekin College       2:39.30    2:39.82  
  4 Lydia Jamieson            16 Wasps                2:36.38    2:40.86  
 
Event 7  Girls 17 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
ShropCntyRec: S 2:28.11        1994 Sarah Mostyn, Oswestry                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alice Cousins             18 Wrekin College       2:26.65    2:22.95S 
  2 Tessa Murphy              25 Wrekin College       2:36.50    2:31.55  
  3 Hannah Dodwell            18 Wrekin College       2:38.45    2:40.14  
 
Event 8  Girls 11-12 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connie Sanders            12 Wrekin College      10:11.00   10:05.58  
  2 Murrin Dalrymple          12 Titans              10:19.39   10:11.10  
  3 Holly Townson             11 Wrekin College      10:29.20   10:14.82  
  4 Rebecca Woolley           12 Wrekin College      10:42.50   10:32.13  
  5 Ellie Hutchings           11 Titans              11:46.51   10:57.70  
  6 Lauren Tozer              12 Wellington          11:46.06   11:04.98  
  7 Cameron Minifie           11 Northgate           11:43.97   11:07.97  
  8 Ellie Russell             11 Titans              11:27.56   11:12.48  
  9 Sunetra Chaterjee         12 Titans              11:23.20   11:14.05  
 10 Jennifer Ballinger        12 Northgate           11:25.97   11:20.04  
 11 Elinor Haworth            12 Titans              12:12.73   11:28.24  
 12 Shannon Davies            11 Titans              12:19.65   12:02.72  
 13 Anais Carson-Mee          12 Titans              12:03.45   12:04.72  
 
Event 8  Girls 13 Year Olds 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 9:13.54  26/02/2011 Alexandra Harris, WREKIN COLLEGE           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucy Fairbanks            13 Shrewsbury          10:31.16   10:01.23  
  2 Lauren Holland            13 Wrekin College      10:05.30   10:09.24  
  3 Chantelle Ridgway         13 Titans              10:32.31   10:10.97  
  4 Jodie Beddow              13 Shrewsbury          11:06.33   10:33.83  
  5 Cerys Furlong             13 Wellington          11:02.12   10:55.15  
  6 Lolly Latham              13 Shrewsbury          11:02.13   11:19.50  
  7 Georgia Huddleston        13 Wrekin College       9:42.90   11:26.23  
  8 Harriet Fitzpatrick       13 Northgate           10:53.00   11:36.92  
 
Event 8  Girls 14 Year Olds 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 9:03.40        2007 Fern Davies, Ludlow                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chrissie Jones            14 Northgate            9:47.31    9:38.68  
  2 Alexandra Harris          14 Wrekin College       9:13.50    9:40.31  
  3 Holly Barnett             14 Wrekin College       9:33.70    9:53.80  
  4 Becky Hawthorn            14 Northgate           10:04.24   10:05.70  
  5 Anouska Gwilliam          14 Titans              10:10.40   10:16.13  
  6 Emma Sans                 14 Wrekin College      10:46.23   10:39.81  
  7 Lauren Bond               14 Wasps               10:52.20   11:04.83  
  8 Amy Latham                14 Titans              11:07.12   11:14.18  
 
Event 8  Girls 15 Year Olds 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 8:57.25  28/02/2009 Alice Cousins, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Phoenix            15 Wrekin College       9:42.70   10:16.03  
  2 Jess Jones                15 Northgate           10:17.48   11:41.12  
 
Event 8  Girls 16 Year Olds 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 9:25.76  27/02/2010 Alice Cousins, Northgate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy Tracy               16 Wrekin College       9:02.20    9:01.13S 
 
Event 8  Girls 17 & Over 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
ShropCntyRec: S 9:30.12  26/02/2011 Alice Cousins, WREKIN COLLEGE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alice Cousins             18 Wrekin College       9:20.00    9:27.11S 
  2 Hannah Dodwell            18 Wrekin College       9:53.82    9:52.34  
  3 Victoria Highfield        17 Wrekin College      10:11.37   10:44.49